Липсата на финансиране, високото ниво на т.нар. "лоши" (необслужвани) кредити и слабите процедури по несъстоятелност са забавили растежа на банковото кредитиране в шестте държави от Западните Балкани, се посочва в доклад на Международния валутен фонд, цитиран от агенция Ройтерс.
Според МВФ външното банково финансиране в региона се увеличи с повече от 500% преди 2008-а година, стимулирайки по този начин икономическият растеж в шестте страни - Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Черна гора, Македония и Сърбия. През този период, от 70% до 95% от банковите активи в различните страни на Западните Балкани са били контролирани от чуждестранни банки, главно от Европейския съюз.
Осем години след световната финансова криза обаче чуждестранните банки все още виждат ограничени перспективи в региона, което пък кара местните банки да намалят финансирането си от чужбина и да разчитат на самофинансиране, се казва в оповестения в понеделник доклада на Фонда.
Според него, възвръщаемостта на собствения капитал е спаднала с 10 до 35 процентни пункта по време на кризата и все още не се е възстановила до предкризисните си нива. В допълнение, високият процент на необслужваните заеми (т.нар. "лоши" кредити) в повечето държави от Западните Балкани продължава да вреди на банковата рентабилност.
За да се справят със слабия растеж на кредитите и за да увеличат икономическите перспективи за региона, държавите трябва да осигурят правна рамка за справяне с необслужваните заеми, да ускорят реформите в съдебната система и да подобрят законодателството, свързано с несъстоятелността и с фалита. Слабите съдебни системи карат банките да не осъществяват кредитиране от страх, че отпусканите заеми няма да бъдат възстановени, отбелязва МВФ и допълва, че също така трябва да бъдат решени въпросите с правата на собственост, тъй като несигурността означава, че редица активи не могат лесно да бъдат обезпечени.
Освен тези ограничения, повечето страни от Западните Балкани разполагат с прекалено много банки. Така например, Сърбия - най-голямата от шестте държави в региона, разполага с цели 30 различни банкови вериги.
МВФ отбелязва, че за да се разшири базата за финансиране и да се помогне на банките да растат, страните от региона биха могли да развият местните капиталови пазари, където банките биха могли да издават корпоративни облигации.
Създаването на частни пенсионни фондове и на застрахователни компании би помогнало да се създаде търсене на банкови облигации и би могло в по общ план да стимулира вътрешната спестовност, се казва в доклада на базираната във Вашингтон важна международна финансова институция.
Въпреки високите темпове на икономически растеж - надхвърлящи към момента 3% - регионът изостава от европейските си партньори, като доходите на Западните Балкани са около 30 на сто от тези в еврозоната.