Григор Димитров триумфира в Лондон

| обновено на 19.11.17 в 23:41
Григор Димитров

Григор Димитров спечели най-значимата титла в кариерата си, след като триумфира на финалния турнир на АТП в Лондон с награден фонд 8 милиона долара.

Поставеният под номер 6 дебютант в надпреварата Димитров надделя на финала над седмия в схемата Давид Гофен (Белгия) със 7:5, 4:6, 6:3 след два часа и половина игра.

26-годишният хасковлия спечели всичките си пет мача в британската столица и взе максималните 1500 точки, с което завършва годината на третото място в световната ранглиста с 5150 точки.

Лидер е Рафаел Надал (Испания) с 10645 точки, а втори е Роджър Федерер (Швейцария) с 9605 точки.

Българинът допусна пробив в първия гейм, след което двамата си размениха по един брейк, а Гофен поведе с 3:1.

Хасковлията успя да изравни за 4:4, а в последния 12-и гейм на първата част, който продължи почти 10 минути, Димитров проби отново при петата си възможност, за да поведе в резултата в сетовете.

Втората част започна равностойно с предимство на сервиращите. В шестия гейм хасковлията пропусна възможност за пробив, а в следващия той направи две двойни грешки и позволи на Гофен да стигне до брейк и да поведе с 4:3.

В последствие белгиецът беше стабилен на сервис и запази преднината си, за да изравни.

Решаващият трети сет започна с драматичен гейм, в който Димитров отрази четири възможности за пробив.

Веднага след това българинът също стигна до шанс за брейк, но Гофен с три поредни отлични сервиса се измъкна.

Хасковлията все пак стигна до пробив в шестия гейм, а след това дръпна с 5:2 след собствения си сервис. В следващия гейм Димитров поведе с 40:0 и имаше три поредни мачбола, но не успя да се възползва.

При 5:3 Димитров пропусна и четвъртия си мачбол, но при петия Гофен сгреши воле на мрежата и българинът триумфира.