Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Сериозен е проблемът у нас, тъй като ние имаме и привилегията, и отговорността, но и проблема да опазваме истински и живи вековни гори, които обаче са останали на малки петна и които изчезват с бързи стъпки.Това обясни в интервю за предаването ни "Хоризонт за вас" Владимир Иванов от природозащитната организация "WWF България", които са съавтори на доклада на ООН за околната среда.
В него са анализирани т.нар. "екологични престъпления", които са били засечени в 15 европейски държави, сред които и България. Според тях горите в Централна и Източна Европа са застрашени от незаконна търговия с дървесина и бракониерство, които подлагат на риск биологичното разнообразие и препитанието на хората в региона.
Горите осигуряват не само питейна вода и чист въздух, но и практически растителното и животинско биоразнообразие у нас - те опазват защитените видове на континента, обясни природозащитникът.
Вековни гори в България си отиват, но и се вземат мерки, изтъкна Иванов, като уточни, че миналата година е била наложена забрана за сеч и добив на дървесина в насд 100 000 хектара вековни гори, които съвпадат със защитени зони: България прави стъпки в правилна посока и това е много обещаващо, но в голяма степен те са само на хартия.
От природозащитната организация продължават да маркират на специална карта всички стари гори у нас, като онлай всеки желаещ може да открие чрез професионална карта. За съжаление, голяма част от тях не са защитени, подчерта още Владимир Иванов.
Подробности, както и цялото интервю можете да чуете от звуковия файл.