Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
От пари или от реформи има нужда здравната ни система – този въпрос коментира д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването.
Доклад на ЕС констатира, че имаме втората най-висока смъртност в ЕС и 12 процента от хората нямат здравни осигуровки. Отчетен е ненужно висок брой на хоспитализирани, което говори за недостатъчно ефективна доболнична помощ. Обърнато е внимание и на недостига на лекари в малките населени места.
407 милиона повече има в следващия бюджет за здравеопазване.
Това наистина са най-много средства досега, приемани от НС. От тази гледна точка това е най-добрият бюджет досега. Но от гледна точка на правилата, които съпътстват Закона за бюджета, той е най-лошият досега. Така че го приемам най-малкото със смесени чувства.
Реформата може да се извърши от хората, които са овластени, не от здравните работници, каза д-р Кацаров.
Трябва ясно да се отговори на въпроса какво е здравеопазването – социално подпомагане или пазар? Докато не стане ясно това, системата няма да бъде подобрена. Ако искаме да имаме добро здравеопазване, трябва да гледаме на него като на икономика.
Лечебната дейност се третира като вид социално подпомагане, която е в тежест на бюджета. А това е икономика, която може да носи полза на държавния бюджет, включително като тук се лекуват чужди граждани. Вместо това ние плащаме на болници в чужбина и дължим огромни пари за това, добави д-р Кацаров.
Д-р Кацаров смята, че Националната здравна карта ограничава конкуренцията: Хората не бива да бъдат ограничавани. Има други начини да се контролират средствата. Държавните и общински болници са натрупали огромни дългове. За да ги намалят, трябва да се преструктурират. Но законът им пречи да го направят. Най-лесно е да въведем забрани за всичко.
Цялото интервю на Даниела Якова с д-р Стойчо Кацаров чуйте в звуковия файл.