В интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" той обясни:
Тук не става въпрос за буквално връщане назад, а за много внимателно обмисляне на рисковете. САЩ, Холандия, Германия, Франция и други такива високотехнологични държави в момента се отказват от този вид гласуване, докато не се изчистят проблемите. Моят апел към българските политици е да не скачаме с главата надолу веднага в това дълбоко море, а първо да се преценят рисковете и да се види към какви технологии отиваме.
Българската избирателна система е от типа, който се използва в 20 държави от общо 28 в момента в ЕС, така че тя отговаря на преобладаващия тип избирателна система, добави проф. Константинов:
Освен това в ЕС има две мажоритарни системи, а една от тях скоро няма да е член на ЕС – Великобритания. Ще остане само Франция, която е мажоритарна. Шест държави имат смесена система. В този смисъл българската система не е изключение, тя е правилна за ЕС, но така или иначе българите искат промяна и на тях действително трябва да има бъде отговорено позитивно и да се въведе един сериозен мажоритарен елемент в системата, който да включва отговорност на избраните народни представители пред техните избиратели. Ако се използва подходящо, преференциалното гласуване си е много хубав механизъм. Ние успяхме да дадем своя принос в практиката на преференциалното гласуване.
На 11 и 12 декември ще се състои експериментално електронно гласуване у нас.