Основното, което ще се проверява, са документите, които доказват произхода и качеството на рибата, обяснява д-р Татяна Николова, началник в отдел в Дирекцията за контрол на храните:
Обект на контрол ще бъдат условията на съхранение на предлаганата риба на щандовете в магазините, където се предлагат риба и рибни продукти. През 2016 година по време на тези проверки около Никулден са издадени около 20 предписания, свързани с нарушения при излагането на риба и рибни продукти. Съответно на нарушителите са били издадени четири акта за установяване на административно нарушение във връзка с качеството и безопасността. Във връзка с нарушенията на предлагане на качествена и безопасна риба на пазара е била бракувана около 255 килограма риба.
Д-р Николова даде няколко съвета как да проверим дали рибата, която купуваме е прясна:
Прясната риба е покрита с един много тънък слой слуз и ако този слой е по-плътен, това означава, че рибата е престояла малко по-дълго време. Люспите на рибата трябва да са блестящи и прилепнали към тялото. Не трябва да има разкъсвания по повърхността на рибата.
От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Румяна Василева.