Според Иванов причините за поскъпването на водата са много дълбоки:
В продължение на повече от 5 години почти всички ВиК оператори имаха непроменени цени, което ги блокираше да извършват необходими инвестиции, които трябва да имат за цел да подобрят качеството на водоподаването за българските граждани и да предпазят българската природа чрез построяването на съответни пречиствателни станции.
За да отговорим на изискванията, които ни се поставят като страна-член на Европейския съюз, и за да можем да ползваме и съответна помощ от европейските фондове, очевидно България трябва да инвестира в своята водна инфраструктура. И въпреки че ще получим безвъзмездна помощ от Европейския съюз, около 50% от средствата, които трябва да бъдат вложени, трябва да бъдат получени чрез цената на услугата.“
Председателят на КЕВР признава правото на всеки български гражданин да изразява позиция и да протестира, но „КЕВР в момента не определя цени, защото те са определени със самото приемане на бизнес- плановете“, които, по думите му, са били разработени от ВиК оператора, след това са приети от съответния общински съвет с участието на представители на всички политически партии, след това и кметовете на съответните общини участват в така наречената асоциация по ВиК в областта, която също приема този бизнес план със съответните цени, а в края процеса те се утвърждават и от областния управител и едва тогава – и от КЕВР. Освен това Иванов отбеляза, че за всеки от бизнес-плановете и респективно – цените за петгодишни период са проведени и обществени обсъждания, изразените мнения по време на които също са отразени.
Иван Иванов подчерта още, че ръководената от него комисия оценява бизнес-плановете и предложенията за тези цени критично и те са намалени няколкократно в кореспонденция с ВиК операторите:
Не признаваме такива заявления за разходи, които ВиК операторите не могат да оправдаят. Имаше случаи, когато се искаха разходи за несъществуващи пречиствателни станции и други подобни, които ние отхвърлихме. Ние се стремим да намерим точния баланс между това, че в България, уви, има много хора, които трудно могат да си позволят повишаване цените на комунални услуги, сред които е и водата като основно благо за всеки човек. И заедно с това – необходимостта да се развие водната инфраструктура.
Проверка за изпълнението на бизнес-плановете регулаторът ще направи най-рано след три години и ако има несъответствие и са направени инвестиции, по-малко от заложените в бизнес -плана, те ще бъдат отразени чрез намаляване цената на водата, което е санкция към ВиК оператора, но е в защита на интересите на потребителите, подчерта председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране и бе категоричен, че „регулаторът не може да допусне дори и един лев да отиде към оператора, ако той не е използван по предназначение.“
Иван Иванов се обърна и с послание към потребителите:
Българските граждани трябва да имат ясното съзнание, че подобреното водоподаване е свързано със здравето на хората и с опазване на чиста българска природа – не само за нас, но и за поколенията след нас.
Запис на репортажа на Юлияна Корнажева за предаването „Нещо повече“ можете да чуете от звуковия файл.