Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Христов: Сътрудници на държавна сигурност има от началния етап на приватизацията

Прокуратурата генерира голям обем от корупционни практики, смята журналистът

Снимка: БГНЕС


Началният етап на приватизацията не прави изключение с присъствието на сътрудници на държавна сигурност. Това заяви в предаването Нещо повече" по „Хоризонт“ журналистът Христо Христов, който поддържа сайт, посветен на тоталитарното минало и публикува всички решения на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия и на нейната администрация.

Според него т. нар. „Комисията по досиетата“ е установила 60 сътрудници на държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия, които или участват на ръководни постове в дружество, което е обект на приватизация, или в дружество, което е купувач в подобна сделка по приватизацията.

За всички тези сътрудници, с изключение на 10 починали,  комисията е оповестила информация. Голяма част от тях, според Христов, на пръв прочит не са познати, но: Изпъкват и такива имена като тези на двама от основателите на Асоциацията на едрия капитал, известна в началото на прехода като Г-13 – господин Борислав Дионисиев и пловдивския брокер и след това банкер Христо Александров. Към тях трябва да прибавим името на собственика на „Дарик радио“ Радосвет Радев.

 Христов допълни, че в решението на комисията се споменават имената на дружества, които са обект на приватизация, като „Родопа импекс“,  „Турист реклама“, Търговска банка „Хеброс“, фуражни заводи и редица автотранспортни предприятия в страната, които към 1993-та- 1994-та година са обект на приватизация.

Той подчерта, че комисията по досиетата не излиза с първо решение по темата за приватизацията и припомни, че в серия от решения тя е обявила сътрудниците в столичната приватизация и в други общини и започва и проверките за принадлежност към службите за сигурност на участници в приватизацията по приватизационните фондове.

Преди да коментира казусът „Иво Прокопиев“, Христов припомни, че в предишен период от журналистическата си практика е работил 10 години във вестник „Дневник“, след което отбеляза:  

И към периода по принцип на всички приватизации – от началото на прехода до последния стадий – винаги е съществувала българска прокуратура. Значи прокуратурата не е от вчера и тя е могла да се намесва по всяко едно време. За съжаление ние сме свидетели през всички години на прехода, че прокуратурата не се ползва с онова име на защитник на държавните интереси, а генерира голям обем от корупционни практики по различни случаи.

Той определи като изключително ниско доверието към съдебната система и заяви, че прокуратурата подхваща многократно различни случаи, които са „гарнирани и чисто политически“:

И в крайна сметка, след като те отшумят, се случва така, че тези хора, които са обект на прокурорските проверки, след това съдят прокуратурата, ама плаща държавата.

Според него темата за приватизацията излиза на дневен ред в много остро противопоставяне между ГЕРБ и БСП във връзка с настояването да отпадне давността, свързана с престъпления при приватизацията.

Дори и да се абстрахираме от всичко, което се случва в този момент и от това противопоставяне на чисто политическа основа, и да приемем, че зад това искане да отпадне давността стоят кристални мотиви, съдийска справедливост и така нататък, от опита, който имаме през прехода, моето лично мнение е, че прокуратурата няма този капацитет, за да започне и тази независимост, която Конституцията повелява – тя да бъде част от независимата съдебна власт – за да проведе тези разследвания... Имаме куп примери, в които прокуратурата се е проваляла и засегнатите страни съдят прокуратурата, но плаща държавата – и в крайна сметка всички данъкоплатци, подчерта журналистът.

Запис на интервюто с Христо Христов за предаването „Нещо повече“ можете да чуете от звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна