Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Николай Болтаджиев: Източване на НЗОК не може да се търси в болничната или доболничната помощ

Д-р Николай Болтаджиев
Снимка: вестник "Капитал"

Частните болници доста помогнаха на здравеопазването и развитието му. Това каза в интервю за предаването „Преди всички“ д-р Николай Болтаджиев, председател на Националното сдружение на частните болници. Според Конституцията не е възможно да се наложи мораториум за нови частни болници, тъй като има два члена, които възпрепятстват това. Става дума за чл. 17 , който гарантира собствеността и чл. 19, в който пък се определя равнопоставеността при осъществяване на стопанска дейност. Това противоречи на основния договор на Европа, както и на европейското законодателство и нормативна уредба, защото там е казано, че болниците са предприятия, осъществяващи стопанска дейност и се подчиняват на всички правила на конкуренцията в Европа. Това е основен принцип след свободното движение. Така че юридически това няма как да стане. От друга страна, чувам от депутати на социалистическата партия, че казват, че лечебното здравеопазване било социална дейност. Това не е така. Социална може да е само Северна Корея, но това е стопанска дейност и тя се стимулира по съвсем друг начин, а не рестриктира, добави той.

По отношение на здравните карти, д-р Болтаджиев коментира: Здравната карта беше в сила 2 години и отпадна в съда преди месец и нещо, така че виждаме резултатът от нея.  Единствено, според мен, имаше корупционен ефект. Резултатите от здравната карта, резултатите от всички тези рестрикции, бюджетиране на болниците, лимити, забрани за разкриване на болници – виждаме до къде стигна здравеопазването, тъй като в тази нормативна база  важеше, както здравната карта, останалите неща все още важат и аз питам доволни ли сме лекарите, пациентите.

Моделът, който предлагат, не може да се осъществи, беше категоричен той: Нито Конституцията ще позволи този модел, нито европейското законодателство. Моделът ни, както беше заложен в началото, хич не е лош, но вместо да се развива в правилната посока, много бързо започна да се реставрира съветския тип здравеопазване, т.е. чрез свръхрегулация да се търси качество. Качество чрез регулация на никаква цена няма как да се постигне. Качеството се постига единствено с конкуренцията.

По думите му, източване на НЗОК не може да се търси в болничната или доболничната помощ: Пациентът влиза в ежедневен отчет към Касата. Касата знае абсолютно всичко за това кога е изписан пациентът и ако има някое източване, примерно, може пациентът да са го пуснали по-рано от задължителните дни, което не може да се смята. Другото, което е при проблеми в доболничната помощ приемат по пътеки пациенти, за да им извличат едно изследване, което може да се направи в доболничната помощ. Но, ако има наистина много голямо източване, то е по горни етажи и не трябва да се търси в болниците. /…/ Например, пренасочване на средства, неща, до които трудно можем да се доберем, за да знаем, натрупване на дългове на някои държавни болници, обществени поръчки, ремонти. Там трябва да се търси.

По отношение на отхвърленото вето на президента за забраната за нови терапии, той заяви: Проблемът не е само с лекарствата тук, тъй като има една поредица други рестрикции, които касаят пациентите, например, забраната за нови клинични пътеки. Това също е спиране на развитието на системата.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна