Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
2017 година от макроикономическа гледна точка е най-добрата следкрисизна година, т.е. имаме ръст на БВП, както и намаление на безработицата, а също така и напредък в износа, прозиводителността. Това обясни в предаването ни "12+4" икономистът Румен Гълъбинов, като не пропусна да открои и неуспехите ни от икономическа гледна точка през изминалата година.
Имаме спад на преките инвестиции – нещо, което ще влияе и в дългосрочен план, а другото – към края на годината се вдигна и инфлацията, като причините са увеличението на цените и то особено на хранителните стоки, но най-вече на млечните продукти, уточни Гълъбинов, като изтъкна и предстоящите увеличения на електроенергията за бизнес абонати, както и покачването на цената на водата и газа.
2017 година е една хубава година за българската икономика, съгласи се в ефира на "Хоризонт" и финансистът Юлиан Войнов, както и уточни, че немалка част от увеличението на продукцията с висока добавена стойност се дължи на сериозния възход на военно-промишления комплекс през годината във връзка с износа към размирните райони на Близкия изток.
Българската икономика има доста заложени проблеми – и то в нейното управление в основни сектори, които се управляват от държавата, като образование и здравеопазване, подчерта и финансистът: И поради липсата на сериозни реформи, които държавата отказва вече доста години да направи, и въпреки че се забелязват напоследък някакви наченки на такива реформи – България достига едни високи нива на БВП, което означава, че следващата година те ще бъдат надхвърлени.
Според Войнов, ако това стане, то страната ни ще навлезе в едно прегряване на българската икономика: За да не се премине към някакви дисбаланси, свързани с някакви високи инфлационни процеси, с големи дефицити по текущата сметка на страната, то трябва да се премине към наистина сериозни реформи на икономиката ни от гледна точка на държавното управление и то най-вече – реформиране на институциите в страната.
Не виждам някакво сериозно намерение от страна на управляващите да правят реформи, а по-скоро виждат доста сериозно намерение за провеждане на политически пиар, свързан с Председателството на страната ни, подчерта Войнов.
Друго нещо, с което не успяхме да се справим през 2017 година, е да обърнем тренда на демографията, добави икономистът.
Икономистът и финансистът, които гостуваха на предаването "12+4", коментираха и набралите инерция криптовалути.
Според Гълъбинов те вероятно ще са един достоен конкурент на обикновените, конвенционалните валути, а и в някакъв момент в бъдещето може и да изместят като значение сегашните валути, т.е. да заемат по-голям обем от разплащанията.
Лавинообразното развитие на пазара на криптовалутите е вид бягство от системата – все повече хора, компании и технологични сектори ще търсят възможност да излязат от системата или поне паралелно с нея да имат още нещо извън нея, добави Гълъбинов, според когото в биткойните все още има потенциал, който не е изконсумиран.
Необходимо е хората да правят разграничение между блокчейн и това, което се предлага като заместител на парите, подчерта Войнов, както поясни:
Блокчейн технологиите са едно наистина високотехнологично решение, което със сигурност ще намери своето приложение в бъдеще. Въпросът е, че тази технология, като изключително иновативна, започна своето съществуване под формата на т.нар. "криптовалути", от които най-известната е биткойн. Това обаче отклони вниманието от това доколко тази технология би могла да замести финансовата система изобщо в света, както и колко надеждна е тя.
Не виждам в настоящия момент криптовалутите (поне във формата, в която са в момента) да бъдат използвани по начина, по който се използват парите, категоричен беше финансистът.
Интервютата на Даниела Якова с Румен Гълъбинов и с Юлиан Войнов можете да чуете в звуковите файлове.