Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов проблем с базите на ЦСКА, засегнати са всички спортове

Снимка: БГНЕС

В последните месеци една от основните теми в българския спорт бе с базата на футболния клуб ЦСКА - стадион „Българска армия“ и тренировъчните терени в Панчарево. Оказа се обаче, че другите клубове на ЦСКА също могат да останат бе бази.

Днес изтече крайният срок за кандидатстване по конкурс към новото търговско дружество на Министерството на спорта "Сердика Спортни имоти" ЕАД. Конкурсът е направен в най-неудобния период - около Коледа и Нова година, а целта е неясна. Все пак повече яснота опита да внесе председателят на ОСК ЦСКА Георги Калчев.

За проблеми за базите на ЦСКА се говори от десетки години. От началото на Прехода, дали заради червената звезда, или заради нещо друго, ЦСКА беше маркиран като враг на Републиката и Демокрацията. Аз, като човек, който съм израснал като юноша в клуба, мога да кажа, че ние винаги сме били подложени на натиск и двоен стандарт.

Какви са проблемите? Ние не разполагаме с дългосрочни планове, с яснота, както са клубове като „Левски“, „Славия“, „Локомотив“, Варна, Бургас. Клубовете от цяла България имат стандартно положение и базите са им предоставени. Те си ги управляват, ползват си ги като собствени, нямат задължение да плащат наеми. Това са 90% от случаите. Общините им помагат. Това е разликата. Хората не знаят, някои си мислят, че има ЦСКА, но няма спортни роти, школи. Това ни го отнеха, заяви Георги Калчев.


Има тенденция, чисто политическа, няма обосновка защо е така. Вижда се от положението на клуба и всички спортове. Всички те са в едно хвърчащо положение без стабилни договори и яснота. Почти не пропускаме нова година, в която нашите зали да не бъдат пускани на търгове. И ние сме принудени да наддаваме за собствените си зали срещу незнайно кой. Всеки може да кандидатства, може и румънски клуб. Това е проблем.

В чл. 105 от предложението към новия закон се казва, че спортни съоръжения могат да се представят безвъзмездно на клубове, който развиват спортна дейност в полза на обществото и специално за студенти и ученици. Това нещо се прави в цяла България, но не и в ЦСКА. А нашите клубове плащат от 500 лв. до 2-3 хиляди лв. на месец. Да не говорим за футбола.

Три са основните колоса, които поддържат един клуб – бази, финанси и експерти. За мен решението трябва да бъде политическо. ЦСКА беше модел до преди прехода, добави председателят на ОСК ЦСКА.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна