На 2 януари започна цикъл концерти в камерна зала „България” и ще продължи до 30 юни. Всеки понеделник ще има концерт посветен на различна държава. Входът за концертите е безплатен. Има ред само в първия и последния концерт. Първият е от Естония, от която България поема европредседателството, а последният е от Австрия, която пък поема от нас ръководството на Евросъюза. В цикълът участват както български, така и чужди музиканти. Задължително е било само условието да се свири музика от държавата, която се представя. В няколко от случаите концертът съвпада с националния празник на страната - Гърция, италианския и българския. На 3 март студентите от Музикалната Академия ще се включат в традиционния вече маратон, който се организира в зала „България”. В цикъла има няколко специфични концерта - Литовския състав с фолклорни творби, авторски концерти - Арво Пярт в естонския концерт, музиката на Кипър и Ирландия.
Почти десет месеца редим програмата. Като судоку - казва проф. Борислава Танева.
Акцентите от фестивала може да чуете в интервюто с проф. Борислава Танева.
Освен това говорим и за предстоящия фестивал „Пианисимо”, който ще бъде в средата на април и ще бъде посветен на клавиатурата - пиано, орган, чембало, клавесин. Ще има проект - 39 едноминутни произведения от 39 различни държави писани миналата години.
В личен план Борислава се е заела да организира 90-годишнината на своя баща - големия български композитор Александър Танев. Ще има концерти в Хасково, Габрово, София, Будапеща, Балчик. Кулминацията ще е през октомври в София.
В края на разговоря Борислава Танева споделя идеите си за съхранението на българското творчество като член на комисията за създаване на национална стратегия за културата към министерството на културата. Тя в момента действително работи и една от главните точки, която ще влезе за музикално-сценичните изкуства, е за паметта. Какво ние оставяме и как го оставяме.