Председателят на СОС Елен Герджиков и председателят на постоянната комисия по инженерна инфраструктура и енергийно планиране Валя Чилова дадоха пресконференция
Репортаж на Евелина Стоянова за предаването ''12+3''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Минимална инвестиция от 200 милиона лева до 2021 година и още минимум 165 милиона лева до края на концесията за питейната вода през 2025 година, както и над 1 милион и 500 хиляди лева годишно за финансиране на проекти от обществен интерес, предвижда Проект на допълнително споразумение между Столична община и "Софийска вода". Това съобщи председателят на Столичния общински съвет Елен Герджиков:
Още преди да е дошъл следващият регулаторен период се въвежда това изискване, което гарантира, че инвестициите във ВиК инфраструктурата на града ни няма да спрат, дори и в последните години, когато изтича концесионният договор. Мисля, че е излишно да обяснявам, че никой инвеститор не е особено ентусиазиран в последната година-две от своя договор да инвестира в бъдещето на една система, която може би няма да управлява той.
Промените в концесионния договор, които трябва да бъдат обсъдени и гласувани от Столичния общински съвет на заседанието на 25 януари, предвиждат още до 2021-ва година дружеството да погаси и дълг от 100 милиона лева, информира Елен Герджиков:
Ако не бяхме успели да накараме концесионера да започне и да гарантира, че тези заеми ще бъдат изплатени до края на 2021-ва година, имаше реална опасност при изтичането на концесията част от тях да останат в задължение на Столична община, респективно на софиянци. В допълнителното споразумение ще бъде записано, че неизпълнението на това задължение от страна на концесионера мигновено ще води до възможността Столична община едностранно да прекрати договора за концесия.
Допълнителното споразумение не третира цената на водата, уточни Герджиков.
Друга промяна е въвеждането на допълнителен инвестиционен ангажимент за концесионера да осигурява милион и половина лева годишно за финансиране на конкретни ВиК проекти от обществен интерес, определени от Столична община. Нов момент ще е и изготвянето на анекс към договора за процедурите и сроковете за предаване на активите при изтичане на концесията.
До 2025 година концесионерът "Софийска вода" трябва да инвестира минимум 365 милиона лева във ВиК услугите в София.
От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Евелина Стоянова.