Одобряваме ентусиазма за въвеждането на еврото, но за да бъде успешно присъединяването към еврозоната, има критерии и те трябва да бъдат изпълнени. Това е в интерес и на България, и на целия Европейски съюз, поясни еврокомисарят в отговор на въпроса "Какво ще се случи, ако българското правителство изпълни намеренията си и подаде молба за членство в ЕРМ 2 до края на Българското председателство".
Трябва да бъдем сигурни, че усилията за увеличаване на продуктивността и инвестициите, за преодоляване на неравенствата, се усещат чрез постигнатите дълготрайни резултати. Става дума за мониторинг, за обмяна на информация и за диалог. Нещата ще се следят много отблизо, увери Московиси.
Запитан сега ли е времето за разширяване на еврозоната, когато й предстоят ключови реформи, Пиер Московиси отбеляза:
Ние може да се разширяваме и реформираме едновременно. Трябва да задълбочим нашия монетарен съюз. Еврото е невероятен успех, който ни донесе стабилност и продуктивност, от която толкова много се нуждаем. /…/ Европейският икономически и монетарен съюз не е само въпрос за страните от еврозоната, но и за цяла Европа.
Пиер Московиси анализира и ситуацията около трансформирането на стабилизационния механизъм в Европейски валутен фонд и се спря на необходимостта от пост финансов министър на еврозоната, който остава спорен:
Ние се сблъскахме с няколко кризисни ситуации от 2008 година насам. Няколко държави получиха подкрепа. /…/ За спасителните програми обаче ние трябваше да разчитаме на Международния валутен фонд. Създадохме също така Европейският стабилизационен механизъм, но той е с ограничени възможности. Мисля, че е време да трансформираме този механизъм в Европейски валутен фонд. Нека подчертая, че това е работно име, защото може да предизвика известно неразбиране. Важна обаче е същността на промяната.
Това е продължение на стабилизационния механизъм, чрез което ще сме готови да посрещнем евентуална нова криза. Сумата тук трябва да бъде удвоена. И второ - трябва да се осигурят 60 милиарда евро в общия гаранционен фонд, който вече съществува. Така ще може да се окаже парична подкрепа, ако някоя системна за еврозоната банка е изправена пред фалит.
Ако говорим за финансовия министър на еврозоната, аз отдавна настоявам за създаването на този пост. Мисля, че това трябва да е комисарят, който ще наследи моя ресор, подчерта Московиси и допълни:
Също така финансовият министър на еврозоната трябва да ръководи и Еврогрупата. По този начин той ще контролира нещата. Те никога не се случват добре, ако са решени зад затворени врати. Със сигурност това също ще допринесе за повече демокрация.
В отговор на въпрос дали е сигурен, че Великобритания ще излезе от Европейския съюз, Пиер Московиси обобщи:
Вратата ни остава отворена. Факт е, че това е ситуация, от която всички губят. Затова, ако решението на избирателите се промени или може да бъде върнато обратно, ние сме готови. Казаха го Доналд Туск и Жан-Клод Юнкер и то много ясно и категорично. Но - нека бъдем реалисти и ясно да си дадем сметка, че те задвижиха точка 50 от Лисабонския договор и имат правителство, което работи по Брекзит, парламент, който иска Брекзит и доста голяма обществена подкрепа.
Логиката е такава, независимо дали ни харесва или не, на 29 март 2019-та година Великобритания ще напусне Европейския съюз. Въпросът е да знаем как ще изглежда Брекзит. Великобритания най-вероятно вече няма да е член на Европейския съюз, но остава там, където е - европейска страна. Затова ни трябва „приятелски Брекзит”.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.