Едната група произлиза от самите мозъчни клетки - тумори, които се степенуват от първа до четвърта степен с нарастваща степен на злокачественост, а втората група произлиза от другите структури в черепа - като обвивките на мозъка или черепно-мозъчните нерви. В тази втора група обикновено туморите са доброкачествени. Те са най-често по-близко до кората или в основата на мозъка, но извън самия мозък. Проблемът при тях е обаче, че поради това разположение много често обхващат някои важни артерии като сънната артерия или са в интимна близост до черепно-мозъчни нерви като лицевия, слуховия нерв и това е интересно. Ако се махнат изцяло, това да означава излекуване за пациента, но това е изключително трудно да се постигне, без да се увредят съответните структури.
Няма повишаване на честотата на заболеваемостта от тумори на мозъка, към днешна дата диагностиката е по-добра, посочи още д-р Венелин Герганов. Сам по себе си стресът не може да доведе до появата на тумор, допълни той:
Но стресът или непълноценният живот, или прекаляването в една или друга посока създават обща слабост на организма, която може би не би могла да се справи с един новозараждащ се тумор. Но няма пряка връзка.
Мозъкът се нуждае от постоянни предизвикателства, за да го поддържаме здрав и активен, обобщи д-р Венелин Герганов:
Мозъкът трябва да се разглежда като един мускул. За да функционира мускулът, той трябва да всеки ден да се тренира, той има нужда от храна - трябва да го захранваме с нови стимули, с нови задачи, с нов тип занимания. Да не влизаме в някакви утвърдени пътеки на навици, на привички - шансът да остане вечно активен, вечно млад - той ни дава възможност да правим всички тези неща до много години. Един от много хубавите начини за профилактика на Алцхаймер например е да започне да се учи нов език на 50, или на 60, или на 70 години, на нов музикален инструмент. Всяко нещо, което стимулира мозъка - духовно, физическо, пряко, индиректно, е нещо, което го поддържа жив и активен.
Доц.Венелин Герганов завършва Медицинския университет в София, специализира неврохирургия в Клиниката по неврохирургия на Александровска болница, работи в болница "Св. Иван Рилски". От 12 години е неврохирург в Специализираната болница за неврохирургични заболявания към Международния институт по невронауки в Хановер, Германия. Научните интереси на доц. Герганов са в областта на хирургията на мозъчната основа, невроонкологията и гръбначната хирургия.
Цялото интервю е в звуковия файл.