Без участието на държавата в евентуален ядрен проект не може, дори и да е обезпечен с частни инвестиции, най-малкото заради задълженията по международните конвенции за безопасността, отработеното ядрено гориво и физическата защита, поясни Антон Иванов, а държавната помощ за такъв проект може да мине през оценката на Европейската комисия, ако бъде осигурена от два варианта, посочи Иванов:
От една страна, инвестиционна подкрепа, например заеми или гаранции. Другият път за осигуряване на държавна подкрепа е оперативна подкрепа чрез договорите, дългосрочни договори за изкупуване на електрическа енергия, все още не е въведено, но има много добри перспективи да бъде приложено за други проекти. Това са договорите за разлики, които дават възможност на инвеститорите да получат гаранция, че при определени ценови изменения на пазара те ще получат достатъчно приходи, за да покрият своите инвестиционни разходи.
Според бившия премиер Иван Костов, който представи позиция на Центъра за анализ и управление на риска, нито вътрешното търсене, нито експертният потенциал могат да обосноват изграждането на нови ядрени мощности. Бяха цитирани и експертни изчисления, според които разходите за ток на домакинствата до 2050 година ще нараснат двойно.
От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Наталия Ганчовска.