Домашното насилие не е престъпление по Наказателния ни кодекс, въпреки това нарушаването на заповедта за защита, ограничителната заповед - това вече е престъпление. Ние имаме данни, че полицейските служители просто не реагират на нарушаването на тези заповеди.
Това, което се е случило и при Елена Василева включително - тя се обажда на телефон 112 в деня преди убийството, казва, че той я преследва, че е нарушил ограничителната заповед, а те и отговарят: "Ами, вие трябва сама да го задържите". Знаем че и не една друга жена е чувала подобно нещо.
Според Качаунова освен отговорността на отделни служители, проблемът е в самото българско законодателство. Домашното насилие трябва да бъде въведено в Наказателния кодекс, а липсват и дългосрочните мерки за превенция, залегнали и в отложената Истанбулска конвенция, допълни адвокатът.
България още 2012 година е получила препоръки от Комитета на ООН за премахване на дискриминацията срещу жените, че трябва да въведе домашното насилие като престъпление в Наказателния кодекс - да се предвиди възможност то да бъде преследвано от прокуратурата по общ ред, каза адвокат Качаунова, отбелязвайки че такава законодателна промяна се предлага от БСП:
Това би била една добра промяна. Но това не е достатъчно. Това, което трябва да стане с домашното насилие на първо място е превенция - то трябва да бъде предотвратено, което да се постига с много по-дългосрочни мерки, които са част именно от Истанбулската конвенция.
Цялото интервю може да чуете от звуковия файл.