Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Домашното образование - право на избор или недопустимо социално ограничение

Снимка: архив

"Смятам, че е изключително неадекватно във времето, в което живеем да се предлага подобно нещо, при положение че домашното образование е разпространено в целия свят. И един наистина драматичен случай  - става въпрос за този в "Люлин 7", не може да бъде използван като претекст, като предпоставка за унищожаването на един принцип, свързан с отговорността на родителите да образоват, да дават най-доброто образование на своите деца според своите убеждения"каза в ефира на "Хоризонт" Петър Порумбачанов от Асоциация "Домашно образование" в коментар на идеята родители, които не изпращат децата си на училище да носят наказателна отговорност. Предложението дойде от ВМРО: "Водихме сериозни консултации с различен кръг специалисти - юристи, педагози, психолози. Повод да поставим на дневен ред идеята беше случаят в столичния квартал "Люлин", където три дъщери бяха лишени с години от право на образование", заяви народният представител доцент Милен Михов. Той подчерта, че "ако един родител не праща детето си на училище, това е кражба от неговото бъдеще, престъпление към личността и трябва да се преследва от закона, подобно на кражбата на собственост или пари".

Като се съгласи, че предложението на ВМРО не засяга точно родители, като самия Порумбачанов, които обучават децата си и те получават образование,  което е доказуемо, макар и да не посещават училище, той опонира на идеята, изтъквайки: "Със същата сила бих могъл да задам и обратния въпрос: Не крадем ли от бъдещето на децата, тогава когато, въпреки техните интереси и тяхното желание, в една ранна детска възраст насилствено решаваме вместо тях какво трябва да представлява образованието. Аз съм убеден, че в този си вид държавното образование до голяма степен ограбва бъдещето на децата, защото то е изключително нерелевантно с реалността, която ни заобикаля, за съжаление".


Порумбачанов съобщи, че децата, които се обучават у дома са около 500 от над 200 семейства от различни социални групи:

"Принципите на нашата асоциация са свързани с това, че трябва да има класическо образование и децата трябва да преминат през предмети, които имат отношение към тяхната бъдеща реализация в реалния свят и на пазара на труда, най-малкото -  така че математика, история на България, български език, физика, химия, биология, философия, всички тези предмети се изучават.

 Знаете ли, принципът в домашното образование  е, че е в ранна възраст ние се стремим и слава Богу успяваме, да възпитаме у децата си желание да за учене, любов към ученето. И идва един момент, в който те доста бързо поемат инициативата и тяхното естествено любопитство ги кара да вървят много бързо напред. 

Там където се чувстваме недостатъчни, винаги ползваме подкрепата на специалисти в конкретните области. Самите ние организираме уроци по различни дисциплини онлайн за нашата общност. Много от родителите ползват учители по химия,  физика и др."


Според Порумбачанов домашното образование не пречи на социализацията на децата. Повече по темата може да научите от звуковия файл. 


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени