Говорител на гръцкото правителство обяви, че са необходими промени в македонската конституция за разрешаване на спора за името, защото в бъдеще „конституционният съд на съседната държава може да отсъди, че премиерът Зоран Заев не е имал компетенцията да подпише конкретния договор“, предаде БГНЕС.
„За съставно име erga omnes (т.е. което се отнася за всички случаи – от латински), за цялостна употреба, при всички случаи е необходима ревизия на конституцията, поне по отношение на конституционното име“, заяви говорителят Димитрис Цанакопулос на дебат по гръцката телевизия ЕРТ.
„За останалите детайли ще се разговаря и на техническо ниво, за това доколко подлежи на тълкуване конституцията на съседна държава, което би могло да се разглежда като иредентистко, но това е свързано с тълкуването“, обясни той.
Цанакопулос разкри, че проектът за споразумение все още е в етап на разработване от гръцката страна, а предоставянето му на Македония ще бъде официално обявено от гръцкото външно министерство.
По отношение на настоящия климат между двете страни и коментар на водещия, че е намалял първоначалният оптимизъм, Цанакопулос обясни, че при всички преговори има спиране и ускоряване.
„В този момент трябва да намерим необходимата формула, за да постигнем решение…, което ще бъде устойчиво и със сигурност ще позволи и на двата народа гордо да запазят своята идентичност и идеология“, обясни говорителят.
В дебата като представител на опозицията присъстваше зам.-председателят на „Нова демокрация“ Костис Хасидакис, който заяви, че е необходимо да има справедливо и устойчиво решение, прието от Гърция. Според него иредентизмът и конституцията са по-важни от името. Той подчерта, че неговата партия иска пакет от решения, започващ с тези на конституцията, иредентизма, както и че „Нова демокрация“ не приема македонска нация.