"Защо трябваше да се достигне до тази криза и защо трябваше да бъде пропуснат целият този процес на номиниране на потенциален купувач от българските специални служби, както и от другите институции, които са призвани да защитават националния интерес не чрез придобиване непременно на собственост, въпреки че и това е легитимен вариант, а посредством определени механизми, които поставят рамките не бизнес активността, особено когато става дума за подобни ключови активи, каквито са енергоразпределителните дружества".
Скептичен съм за това днешните протести да свалят правителството, тъй като става дума за един организиран протест, главно по линия на структурите на БСП, добави още Минчев:
"Не мисля, че точно този тип протести са в състояние да свалят правителството, но на практика правителството е застрашено от сериозно недоволство, включително и от разрастващи се протести. Понякога се счита, че тогава, когато се подобрява икономическото положение и като цяло расте жизненият стандарт, спада общественото недоволство, но историята показва, че много често именно в периоди, в които се повишава икономическото благосъстояние на хората, се актуализират проблеми от този тип, които могат да доведат до много сериозни разклащания на властта и да доведат до една промяна, която никой не е очаквал.
"Скандалът с ЧЕЗ има потенциал да свали правителството, защото това е емблематичен казус.
Ние имаме разрушени институции, тоест нямаме държава. Това коментира за "Хоризонт" социологът Кънчо Стойчев:
"Вече стана кристално ясно, че по случая с ЧЕЗ службите са си вършили работата, но на определен етап са били спрени. Отчетът, който дадоха службите, доказва, че те са разглеждали сделката до едно време и са абдикирали през последните месеци. Рухна защитната теза, че никой не е знаел. Подобно крупно предприятие, което има определящо значение за социалния мир в страната не може да бъде проспано и не е проспано. Управляващите се оплетоха в много противоречиви неща".
Цялото интервю с Кънчо Стойчев и Огнян Минчев можете да чуете от звуковия файл.