Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петролът ще продължава да поскъпва през 2018 година, показват резултати от последно проучване на Ройтерс

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Цените на петрола вероятно ще продължават да се повишават през настоящата година в резултат на нарушаване на доставките и на споразумението на ОПЕК и Русия за ограничаване на производството, показват резултати от последно проучване на агенция Ройтерс сред водещи икономисти и анализатори.

В същото време обаче, изразените от тях съмнения относно бъдещето спазване на многостранното споразумение и нарастващото производство на шистов петрол в САЩ могат да ограничат това възходящо движение.

Според анкетираните 31 водещи икономисти и анализатори, средната цена на петрола сорт брент през настоящата година ще бъде около 64 долара за барел, което представлява повишение с един долар спрямо прогнозираните през февруари 63 долара за барел. Въпреки завишената прогноза, тя остава сравнително далеч под досегашното осреднено ниво на петрола сорт брент през първите три месеца на годината от около 67,18 долара за барел. За 2019-а година се очаква средна цена от 62,7 долара за барел спрямо 62,29 долара месец по-рано.

По отношение на американския лек суров петрол, анкетираните от Ройтерс икономисти и анализатори прогнозират средна цена от 59,85 долара за барел за настоящата година и от 58,65 долара за 2019-а година спрямо съответно 58,88 и 58,09 долара за барел, според аналогично проучване през февруари.

Трябва да се има предвид, че петролът сорт брент поскъпна от началото на годината с около 4%, намирайки подкрепа от споразумението между ОПЕК и водещи производители извън картела като Русия за ограничаване на общите добиви с около 1,8 млн. барела на ден и през 2018-а година.

По-рано тази седмица фючърсите на петрола сорт бретн с доставка през май поскъпнаха за кратко до 71 долара за барел в резултат на напрежение в Близкия Изток по оста САЩ/Саудитска Арабия - Иран и продължаващото драматично съкращаване на добивите на петрол във Венецуела (един от най-големи производителите в рамките на ОПЕК) към най-ниски нива от близо 30 години насам, но не успяха да прицелят тригодишния връх от 71,28 долара, постигнат в края на месец януари. В същото време аналогичните фючърси на американския лек суров петрол поскъпнаха за кратко към 66 долара за барел, но и те не успяха да тестват тригодишния връх около 66,66 долара за барел, достигнат в края на първи месец на годината.

Последва понижение на цените, след като Американският петролен институт (API) и Енергийната информационна администрация (EIA) отчетоха изненадващо увеличаване на седмичните складови запаси на суров петрол в САЩ. Според API петролните складови запаси през седмицата до 23-ти март се повишиха с цели 5,3 млн. барела, а според EIA малко по-скромно - с 1,6 млн. барела.

Официалните данни на EIA вече показват увеличаване на складовите наличности на суров петрол в САЩ за четвърта от последните пет седмици, като в същото време Енергийната информационна администрация отчете и нарастване на вътрешното производство с 26 хил. барела до 10,433 млн. барела. По този начин Съединените щати задминаха трайно Саудитска Арабия като вторият най-голям производител в света и на този етап са изпреварени единствено от Русия.

Това ограничи поскъпването на "черното злато" и днес фючърсите с доставка през май на американския лек суров петрол се понижават с 0,11% към 64,25 долара за барел, а на петрола сорт брент - с 0,43% към 69,17 долара за барел, след като в сряда (след данните на EIA за американските петролни запаси и производство) те се понижиха съответно с 1,3% и с 0,8%.

Според повечето анализатори анкетирани от Ройтерс, очакваното, макар и относително слабо по-нататъшно повишаване на петролните цени в близките седмици и месеци ще бъде подкрепено от страховете за подновяване на санкциите спрямо износа на петрол от страна на Иран, след като САЩ заплаши да се оттегли от постигнатото в началото на 2106-а година т.нар. "ядрено споразумение" между Запада и Техеран.

Прогнозираните по-ниски петролни цени за следващата година обаче се базират на изразените съмнения от анкетираните от Ройтерс икономисти относно по-нататъшното спазване на настоящото споразумение за ограничаване на петролните доставки, въпреки сигналите от последните дни, че Саудитска Арабия (лидер на ОПЕК) и Русия обмислят дългосрочно сътрудничество по този важен въпрос (дългосрочно споразумение за следващите едно-две десетилетия). Очакваното по-нататъшно нарастване на добивите в САЩ в резултат на текущите сравнително високи цени е също в подкрепа на техните очаквания за по-ниски петролни цени през 2019-а година.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени