Руският министър на енергетиката Александър Новак заяви, че споразумението, съгласно което Москва си сътрудничи с ОПЕК, може да стане неопределено след края на годината, когато изтича срокът на настоящата сделка за ограничаване на производството на петрол, съобщава Ройтерс.
Организацията на страните износителки на петрол и други водещи производители като Русия се съгласиха в началото на годината да продължават да намаляват петролните добиви с около 1,8 млн. барела на ден до края на 2018-а, за да се постигне по-добър баланс между търсенето и предлагането на важната енергийна суровина.
Редица участници на пазарите на суровини обаче се притесняват какво ще се случи с петролните цени след приключване на действащото към момента споразумение.
Александър Новак не изключи възможността, че на среща през юни във Виена ОПЕК и производителите извън картела могат да направят ревизия на действащите към момента квотни ограничения за добивите на петрол. Той допълни, че на този етап няма предложения за ново удължаване на срока на действащото споразумение с шест месеца (за първата половина на 2019 година).
През миналия месец саудитският принц Мохамед бин Салман заяви пред Ройтерс, че Риад и Москва обмислят дългосрочно споразумение за контролиране на добивите на петрол.
В тази връзка Александър Новак повтори предложението си за създаване на съвместна организация с ОПЕК, за да се улеснят общите усилия за балансиране на световния петролен пазар.
"По същество това би могло да бъде някаква международна организация, която да се събира веднъж на всеки шест месеца и да обсъжда ситуацията на петролния пазар, както включва както страни - членки на ОПЕК, така и производители извън картела", посочи Новак. Той също така посочи, че към подобна организация могат да се присъединят и други петролни производители, като в същото време не спря да отбелязва, че Съединените щати също могат да участват.
Александър Новак заяви, че очаква Министърът на енергетиката на САЩ Рик Пери, както и от неговият колега от саудитска арабия Халид ал-Фали, да присъстват на редовния годишен руски икономически форум, който ще се проведе през месец май в град Санкт Петербург.
Трябва да се има предвид, че производството на петрол в САЩ може да надхвърли 11 млн. барела на ден в края на 2018-а година с оглед на бума на шистовия добив, което от своя страна да направи Съединените щати най-големият производител в света. Това увеличаване на петролното производство в САЩ буди тревога у Русия и Саудитска Арабия и ограничава поскъпването на черното злато.
По време на търговията в петък цените на петрола се понижават след поредни заплахи на Доналд Тръмп за налагане на нови мита на вноса на китайски стоки в САЩ, тъй като тези заплахи съживяват инвеститорските страхове за търговска война между двете водещи икономики в света.
Фючърсите на петрола сорт брент с доставка през юни се понижават с 0,35% към 68,05 долара за барел, докато фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през май се понижават с 0,45% към 63,25 долара за барел, парирайки вчерашните им повишения съответно с 0,5% и с 0,3%.
Ескалацията на търговското напрежение между САЩ и Китай през отминаваща седмица доведе до спад на петролните цени в сряда към двуседмични дъна съответно от 66,92 и от 62,18 долара за барел. Последва париране на част от тези загуби, след като Енергийната информационна администрация (EIA) отчете изненадващо намаляване на седмичните петролни складови запаси в САЩ с цели 4,6 млн. барела.
Днешното ново понижение предполага, че петролните фючърси са на път да отбележат най-сериозни седмични загуби от началото на месец март насам, разделяйки се с около 2 долара за барел спрямо техните върхове от понеделник на нива съответно около 70,0 долара и около 65,40 долара за барел.