Обвинението се представлява от трима прокурори. Към момента не е ясно дали на заседанието ще присъства прокурор Недялка Попова, която бе обвинена в дискриминация след изказване, че "когато мюсюлманите станат 30% от населението у нас, държавата ни е застрашена". По този повод КЗД образува производство срещу главния обвинител по двете ислямски дела в Пазарджик, а главният прокурор Сотир Цацаров определи изказването като недопустимо.
Прокурор Попова уточни, че е коментирала единствено обвиняемите мюсюлмани и техните последователи. Атаките срещу нея са обясними, още повече, че във Висшия мюсюлмански съвет има и обвиняем по т.нар. "мюсюлманско дело".
В интервю за "Хоризонт" Амхед Муса се оплака, че е бил употребен от партии. Той твърди, че преди 2005 година е събирал гласове от ромския квартал Изток в полза на политически формации и кандидати за депутати и кметове.
В същото време свидетелят по делото срещу Муса Райко Живков твърди, че при отктриването на джамията "Абу Бекир" в квартала са присъствали предатавители на различни институции.
"Всичко е мръсна политика и аз съм техен продукт," казва Муса, а на въпроса коя партия се е възползвала най-много от него, заявява: "Който казва, че е турчин или мюсюлманин, при него идва ДПС. Арлин Антонов е единият, който съм работил за него."
Той обяснява защо главното мюфтийство като че ли се е отрекло от него: "Може би защото не им събирах гласове за ДПС. С Пеевски заедно дойдоха, имах покана, отказах.", но в същото време посочва, че при откриването на дджамията "Абу Бекир" е имало предатавители на мюфтийството: "Хаджи Мустафа беше там. Селим Мехмед беше, той беше висш духовен съветник."
"Присъстваха абсолютно всички институции и държавни, и общински, в лицето на кмета, областния управител окръжния прокурор, шефът на РДВР, бившият кмет Иван Колчаков. Колчаков беше подарил килим," допълва свидетелят по делото срещу Муса Райко Живков.