Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новаков: Ще положа усилия да няма голямо намаляване на парите от кохезионните фондове

Андрей Новаков
Снимка: личен архив

Страните от Централна и Източна Европа може да изгубят десетки милиарди евро от кохезионните фондове на Европейския съюз за следващия бюджетен период заради пренасочването им към Южна Европа и съкращаването на средствата, пише вестник "Файненшъл таймс". Статията е публикувана броени дни преди неформалната среща на икономическите и финансовите министри на общността в София. В предаването "Преди всички" новият преговарящ на ЕС за кохезионните фонове Андрей Новаков определи статията като "малко спекулативна":

"Струва ми се малко спекулативно само 10 дни преди да видим какво ще е предложението на Европейската комисия за следващия бюджет след 2020 година да се започва с такива слухове къде ще има повече и по-малко. Считам, че настройва държавите една срещу друга. Нещо повече, считам, че има две задачи, от една страна, ако има съкращения най-вече заради Брекзит, те да са с пренебрежими размери – от порядъка на 5-7-8%, поравно за всички държави. И втората е парите, които имаме, да могат да бъдат използвани по възможно най-небюрократичния и разбираем за държавите членки".

Новаков коментира до какви липси ще доведе излизането на Великобритания от ЕС:

"Истината, че дупката, която оставя Великобритания в европейски бюджет, е на практика отчайваща за всички нас, тъй като говорим за 13 милиарда годишно и за 7-годишния период са почти 100 милиарда. В същото време се радвам, че големите страни членки, които са и най-големите нетни платци в европейския бюджет, се съгласиха да увеличат вноската си, с което до голяма степен да се преодолее този недостиг".

Евродепутатът обясни, че средствата, които няма как да бъдат набавени, ще бъдат компенсирани с намаляване на плащанията в различни сектори – като земеделието. Той посочи какво очаква да получи България от новия регламент след 2020 година:

"Към момента кохезионната политика се оценява на малко над 300 милиарда и ако приемем, че пропорционално ще бъде намалена с около 5-6%, а в момента България разполага с около 30 милиарда лева, то би трябвало намалението да е незначително. Да не говорим, че ще положа усилия, ако може, до това въобще да не се стига, тъй като аз считам, че трябва да има преференциално финансиране за обезлюдяващите се региони, а в България за съжаление има много такива".

Интервюто на Диана Дончева с Андрей Новаков можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна