Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нако Стефанов: Двете Кореи могат да се обединят по метода на Китай и Хонконг

Снимка: БГНЕС

Бързото затопляне на отношенията между двете Кореи тук изглежда малко странно, но трябва да отбележим изключително важната роля, която изиграха както президента на Южна Корея Мун Дже-ин и ръководителят на КНДР - Ким Чен-ун за преодоляване на изключителното напрежение. Не бих отрекъл и ролята на Китай. На най-високо равнище беше посещението на Ким Чен-ун в Китайската народна република. При тази среща явно бяха дадени гаранции, предвид необходимостта от денуклеаризация. Ключов фактор остават и Съединените щати.
Това каза в предаването „12+3“ по „Хоризонт“ специалистът по въпросите на Източна Азия професор Нако Стефанов. Според него е възможна унификация между двете Кореи по формулата „една страна – две системи“. Вероятно САЩ ще се наложи да изведат ядреното си оръжие от региона на Корейския полуостров, смята той.

Стоят доста въпроси пред целия този процес. Въпреки че първата стъпка несъмнено е много решителна, много оптимистична, все пак не бива да се изпада в еуфория, доколкото нещата са много сложни. Ние не знаем все още каква е позицията на САЩ. Знаем че шефът на Пентагона заяви, че те са готови даже да изведат войските си оттам, но нещата не са толкова скоротечни. Предстоят навярно преговори. Знаете, че в самата декларация се говори, че те могат да бъдат тристранни, а най-вероятно и четиристранни -  в преговорите да бъде включена и Китайската народна република.

Моделът „една страна - две системи“ вече е прилаган от Китай и Хонконг в Макао. На практика, Хонконг е с много голяма степен на автономия дори в международните отношения, но се смята за част от Китайската народна република, обясни Стефанов и предвиди как би се случило подобно обединение между Сеул и Пхенян:

„Във всяка една от страните си остават системите, но преди всичко ще се сключи мирен договор, ще се установят икономически връзки, човешки връзки, социално-икономически, културни… Според мен, това е една работеща формула, която, от една страна, премахва това изключително остро напрежение, каквото имаше на Корейския полуостров и, от друга страна предлага една друга перспектива не само за региона, а и другаде, където има такова разделение“.

Обединена Корея би променила баланса на силите в региона, убеден е ученият:

„Това ще бъдат над 80 милиона човека, където високите технологии на Република Корея, плюс квалифицирания но евтин труд от КНДР… ще бъде страна, която има изключително висока конкурентоспособност чисто икономически. Във военен план и двете страни имат силна армия, но това по-скоро ще отиде на заден план. Ще излезе преди всичко икономическият фактор. Тук действително мисля, че ще има сили, които ще се противопоставят на една такава високо конкурентна икономика. Затова казвам, че процесът няма да е лесен“.

Стефанов припомни, че в Южна Корея вече е имало демонстрации против евентуално обединение, а Япония също може да се противопостави заради повишената конкурентоспособност на една обединена Корея.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна