Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартин Владимиров: Русия изнася в Югоизточна Европа не само газ и петрол, но и корупционни практики

Мартин Владимиров
Снимка: http://www.csd.bg

"Компаниите, играчите, които участват на пазара на енергия в Централна и Източна Европа, участват в схеми, които не винаги са законни или поне не са морални, ако въобще може да се използва тази дума за сектора." Това каза в предаването "Преди всички" експертът от Центъра за изследване на демокрацията Мартин Владимиров. Той ще участва в днешната дискусия „Ръка за ръка – енергетика и корупция в ЕС и Русия?“ в Центъра за култура и дебат "Червената къща". Организатор на събитието е Граждански форум ЕС – Русия, мрежа от 153 неправителствени организации от Европейския съюз и Русия.

Енергетиката и корупцията в Югоизточна Европа, за съжаление, вървят ръка за ръка. Можем и да разширим понятието и то да включва и Централна и Източна Европа, посочи Владимиров:

"През последните десет години Русия е износител не само на петрол и природен газ, но и на корупционни практики в сектор енергетика, като поне в Югоизточна Европа големите проекти, големите корупционни схеми, които се развиват, са донякъде подкрепяни от държавни руски интереси или частни такива. Така че проблемът за корупцията в енергийния сектор в Югоизточна Европа трябва да върви ръка за ръка с изследването на руското икономическо и политическо влияние в региона."

Гражданските организации, според Владимиров, имат ключова роля в осветляването на много от корупционните схеми, които са част от проекта „Белене“ и са довели до създаване на обществена нетърпимост към проекта и спирането му:

„Ако не бяха гражданските организации, досега, ако не да бяхме построили АЕЦ "Белене", то проектът щеше да е струвал още повече на данъкоплатците. Мисля, че гражданските организации изиграха ключова роля да осветлят много корупционните схеми“.

"Проекти като АЕЦ "Белене" са зомби проекти и трудно умират, защото има твърде много икономически групировки, свързани с проекта, които биха спечелили, дори ако проектът не бъде завършен, но бъде продължен под една или друга форма", смята експертът. По думите му, сега се търси вариант проектът да бъде реализиран по схемата за участие на държавата чрез реакторите, съхранявани на българска територия и взимане на заем от руската държава:Фотоколаж: Иван Петров

"Модел, по който обаче не се заменя ролята на държавата, тъй като отново тя ще е отговорна за изплащането на този заем, който всъщност ще генерира огромни загуби за бюджета, тъй като едва ли електроенергията, която ще произвежда "Белене", ще  бъде рентабилна на българския или на регионалния пазар. Това го доказва и наше изследване от края на миналата година, което предсказва, че цените на електроенергията до 2050 година няма да достигнат минималната цена, нужна за печалба на АЕЦ "Белене". Китайците проявяват изключително голям интерес към региона в момента. На Западните Балкани се строят три големи магистрали, една голяма жп линия, ние сме част от този проект на Китай за коридор, който свързва Азия с Европа и в този проект се включват редица енергийни проекти, обясни Мартин Владимиров и коментира заявения китайски интерес към АЕЦ "Белене":

"Основният мотив на Китай е икономическият и ако "Белене" няма да е печеливш проект, защо ѝ е на китайската държава да инвестира в него? Няма никаква логика. Геополитическият момент също ми се губи. Каква е ролята на България като страна в ЕС? Маргинална. Защо му е на Китай да купува влияние в България? Не е ясно дали този интерес, който проявява китайската държавна ядрена компания, не е всъщност опит да се принуди държавата да си промени решението и да даде поне някаква държавна гаранция или поне договор за изкупуването на енергията за следващите 25 години."

Цялото интервю чуйте от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна