Бум на ухапани от змии в Северозапада отчитат медиците. В Монтана преди ден пепелянка ухапала лекар по време на разходка сред природата. Той вдигнал висока температура, кракът му се подул, получил треска от отровата. Той е приет на лечение в Хирургията в града, като там му е поставена ваксина. Десетина души вече са ухапаните в Монтана. Вестниците от региона съобщават за такива случаи и в Ломския край.
В интервю за предаването „12+3“ Огнян Тодоров – директор на Природонаучния музей в Пловдив, посочи, че в България има много видове змии, като малко от тях са хапливи, а още по-малко са опасни и отровни.
"В България два вида змии могат да нанесат поражения върху хората след ухапване – усойницата и пепелянката. Усойницата се среща над 700 метра височина. Пепелянката се среща в по-ниските части. … Това схващане, че когато човек бъде ухапан от змия веднага трябва да отиде да му се постави инжекция, антисерум, е силно невярна. Добре е да има лекарско наблюдение, но в съвременната медицина все повече се отхвърля поставянето на антисерум, когато не е необходим, защото може да предизвика много по-сериозни увреждания. В случай, че се получи алергична реакция към отровата е задължително използването на такъв серум“.
Тодоров препоръча, ако се види змия, да не се закача: „Те не са агресивни. Ако се почувстват застрашени, тогава те се защитават“.
Змиите са по-активни през пролетта и тогава трябва да се внимава, каза още Огнян Тодоров.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.