Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филип Лисичаров: Липсва контрол при производството на розово масло, срива се имиджът на България в бранша

Веска Ненчева: Ситуацията в бранша е извън контрол

Снимка: БГНЕС

Има много сериозни проблеми при розопроизводителите, които остават скрити за широката публика. Това каза Филип Лисичаров, управител на розоварна и производител на розово масло, в интервю за предаването „Преди всички“.

Проблемите не са само на розопроизводителите. Те са и на целия бранш, подчерта той и добави: „В момента това, което се случва е пазарна икономика в чистия й вид. Има свръхпроизводство и затова цените са ниски, макар че сериозните фирми работят без цена. Ние просто взимаме цвета и в края на кампанията ще определим една справедлива цена и за двете страни. Наш интерес е фермерите да продължат да гледат своите насаждения, защото ние не сме за една година. Проблемите в бранша са от много отдавна, а едва преди 1 месец бяхме приети за първи път от 20 години на среща с министър на земеделието“.

По думите му, основен проблем е сриването на имиджа на българското розово масло навън: „Години наред се изнася масово фалшиво розово масло. Няма контрол от страна на държавата. Няма контрол относно производството на посадъчен материал, няма контрол относно преработката на розовия цвят по дестилериите. Няма кой да контролира“.

Лисичаров заяви още: „Това, което в момента се случва, е само началото. За последните две години розовите масиви в България са нараснали с 22%. Това означава, че тези рози още не са в маслодайност. Тази година не е свръхдобра, просто има много розови насаждения“.

Той изрази мнение, че е необходимо да има закон, който ясно да регламентира правила в бранша, но в създаването му задължително трябва да бъдат включени експерти от бранша: "Единствено, ако бъдат включени грамотни експерти, както от нашия бранш, така и от различните ведомства, ще може да се изработи наистина един коректен закон".

Депутатът от БСП Веска Ненчева подчерта, че ситуацията в бранша е извън контрол: „Защото не се обръща внимание на малкия, трудолюбив и работлив розопроизводител. И те имат своята истина, но след протестите в селата на Карлово в събота, бяхме поканени на среща в Министерството на земеделието. Там стана среща, където се чу думата на розопреработвателите, но не и на малките розопроизводители. Тук става дума за млади хора, които до този момент са имали възможността да засяват не повече от 5 дка розови храсти. Няколко години са имали възможността с четен труд да засяват малко декари и това да им носи някакви средства. Факт е, че не са регистрирани като селскостопански производители, факт е, че са имали възможността да го правят досега точно защото държавата не е оказала своя контрол, а защо не го е направила не мога да коментирам“.

Според нея, текстовете в Закона за розата трябва да бъдат преразгледани: "Задължително закон, който не трябва да е през пръсти, задължително закон, който да е огледан от всички страни. Искам да има дългосрочна перспектива за розопроизводтвото. Всички млади семейства, ако нямат гаранция от държавата, че ще бъде оказана грижа за тях, вярвайте ми, есента няма да обработват нито розовите храсти, нито на пролет ще събират рози ". 


Цялото интервю чуйте от звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени