Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Андре Сапир: Дело на ЕС в арбитража на СТО заради американските мита би било политически натоварено

Снимка: Архив


Европейският съюз не може да чака намесата на Световната търговска организация заради налагането на мита върху алуминия и стоманата от Съединените щати, предупреди за "Хоризонт" икономистът Андре Сапир от института "Брюгел". Икономическият ефект от митата, ако бъдат наложени от 1 юни, няма да бъде толкова сериозен. Ако обаче се стигне до контрамерки от Брюксел и нов удар - този път върху вноса на автомобили, от страна на Вашингтон, вече ще влезем в истинска търговска война, категоричен е Сапир:

"Ако ЕС се обърне към арбитража на Световната търговска организация не е ясно дали ще спечели делото. Причината е, че САЩ се аргументират с националната  сигурност. Подобно дело би било много натоварено политически".

По-малко от седмица остава до влизането в сила на американските митата за алуминия и стоманата за компаниите от Европейския съюз. Ставките са съответно 10 и 25 %, а за разлика от периода преди отсрочката на влизането им, европейските лидери са доста по-категорични в посланията си. Wall Street Journal публикува информация, че Вашингтон ще поиска съкращаване на европейския внос на двете суровини с 10 %, но Брюксел не е готов да приеме подобни условия, за да избегне митата. 

„По-тревожен е не директният икономически ефект, отколкото последиците от процеса. От икономическа гледна точка, износът на алуминий и стомана от Европейския съюз към Съединените щати е в размер на няколко милиарда евро. Това не е чак толкова голяма сума, ако погледнем в цялост европейската икономика и аз съм убеден, че Европейският съюз може да се справи с това. По-обезпокояващото е, че президентът Доналд Тръмп може да не се ограничи само до тези стоки, а да въведе мита и за други. Най-застрашена в момента е автомобилната индустрия“, коментира Андре Сапир.

Основният аргумент на Съединените щати за налагането на мита върху алуминия и стоманата е заплаха за националната сигурност. Той се отхвърля от Европейския съюз заради съюзничеството в НАТО. От Вашингтон обаче вече подготвят и отговор на евентуалните европейски контрамерки - мита върху автомобилите, внесени от Еропа. Обмислят се ставки между 20 и 25 %:

„Засега това са само слухове, но е факт, че има дебати по възможното облагане с мита на европейските автомобили. Ако Европейският съюз отговори на митата върху стоманата и алуминия, президентът Тръмп заяви ясно, че ще нанесе нов удар с мита върху вноса на автомобили и напрежението ще се увеличи. В същото време се говори, че така или иначе американската администрация подготвя мита върху вноса на автомобили, независимо дали ще има контрамерки от Европейския съюз или не. Вече започна разследване от Министерството на търговията за евентуална заплаха за националната сигурност. Размерът на митата все още не е ясен. Ако се стигне до такъв сценарий обаче, няма значение дали говорим за 25 % или 10 %. Това ще бъде истинска търговска война.“

Брюксел вече е готов със списък с мита за американски стоки като портокалов сок, фъстъчено масло, уиски, мотори и други, характерни за производствата в ключови за американския президент Доналд Тръмп щати. Списъкът е предаден на Световната търговска организация, но Европейският съюз не може да си позволи да чака нейното решение, защото това ще отнеме поне година

И още един аспект - налагането на санкции срещу Иран след едностранното напускане на споразумението за ядрената програма от страна на Съединените щати. Според главния пазарен анализатор на компанията ThinkMarkets Наим Аслам задействаният регламент за избягване на санкциите и осигуряването на възможност за търговия в евро са достатъчни, за да защитят европейския бизнес:

„Убеден съм, че Европейският съюз може да защити компаниите си, използвайки регулациите и с възможностите на европейските банки. Категоричен съм, че най-силните държави в Европейския съюз - говоря за Германия, Франция и Италия, имат много голям интерес да запазят инвестициите си в Иран и те ще направят всичко възможно, за да го постигнат.“ 

За някои малки фирми, които имат бизнес в Иран, може би това няма да е проблем, защото нямат търговски отношения с партньори от Съединените щати. Те могат да не използват долара за сделките си и в ситуацията, в която нито използват долари, нито имат бизнес в Съединените щати - американците няма да имат средства, с които да ги накажат, поясни Андре Сапир:

„Това обаче не е валидно за големите компании. Например - за петролните компании или авиоиндустрията. Техният бизнес е в долари и голяма част от него е в Съединените щати. Тогава има много начини, по които могат да бъдат санкционирани от американската администрация, ако продължат да правят бизнес и с Иран. Трябва да имаме предвид, че тези средства няма да бъдат задължително незаконни и че вероятно дори и този случай да бъде представен на Световната търговска организация, това няма да го разреши в полза на европейските компании. Европейският съюз прие резолюция, с която защитава бизнеса от спазване на санкциите срещу Иран. Това обаче не решава основния въпрос - ако една европейска компания има много по-голям пазар в Съединените щати, отколкото в Иран и съвсем ясно може да бъде санкционирана в САЩ, ще продължи ли да работи с Иран? Отговорът вероятно е "не".

„Говорейки за Европа и възможността Доналд Тръмп да наложи търговски мита върху алуминия и стоманата за европейските компании, аз смятам, че това е контрапродуктивно. Също така съм убеден, че Европейският съюз ще отговори, независимо че в момента се опитва да избегне налагането на митата. Съвсем ясно чухме от европейските лидери, че те няма да оставят нещата така и че очакват от Доналд Тръмп да говори спокойно. Със сигурност тази ситуация няма да завърши добре“, прогнозира Наим Аслам.

„Откакто управлява администрацията на президента Доналд Тръмп, той даде ясно да се разбере, че Съединените щати искат да доминират и имат средствата да го постигнат. Това обаче от друга страна накара другите участници в тази игра - като Европейския съюз, Китай и Русия, да потърсят начин за заобикаляне на долара като основна валута за правене на международни сделки. Все по-отчетливо се чува тяхното послание, че пазарът всъщност е много по-голям и предоставя много повече възможности, ако не се прави бизнес в Съединените щати“, посочи Аслам.

Цялото интервю с Андре Сапир и Наим Аслам можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени