Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

52 жалби, свързани с приема на деца в детските градини, са подадени до омбудсмана

Мая Манолова
Снимка: БГНЕС


52 жалби, свързани с приема на деца в детските градини, са подадени до националния омбудсман - една част от тях са заради липсата на места, а други са насочени срещу таксата за прием, тъй като 5-годишните деца задължително трябва да посещават групите за предучилищна подготовка.

Според данните на неправителствените организации 78,4% от децата на 5-годишна възраст са обхванати от предучилищните групи, като една от причините, поради която родителите не изпращат децата си на детска градина, е невъзможността да плащат таксата. 
Омбудсманът Мая Манолова настоя да се отпуснат средства от държавния бюджет на общините, за да отпадне таксата за прием в детски градини. В 12 общини в страната не се събират никакви такси за прием:

"Екипът ми и аз подкрепихме Закона за предучилищното и училищното образование, включително в тази му част с въвеждането на задължително предучилищно образование, с ясното разбиране, че това е начинът, чрез който да се осигури равен старт на децата в първи клас, чрез който да се преодолеят различията между децата, включително и тези, за които българският език не е майчин, че това е начинът, чрез който да се осигури една по-добра подготовка на децата за първи клас", коментира Мая Манолова. Омбудсманът подчерта, че е необходимо да се регламентира ясно плащането на допълнителни суми в детските градини.  

"Това са такси за различни консумативи, за битови сметки, такси за вода, за играчки, за допълнително обучение, за ремонти, които -  отново ще направя уговорката, че това са данни от страна на неправителствения сектор, но става дума за милиони левове, които родителите плащат".


4200 деца не са приети в детска градина заради липса на места. Евгения Волен, която е ръководител на проект "Готови за училище", посочи аргументите в полза на отпадането на таксата за прием на деца в детска градина: 


"Премахването на таксите поставя доверието между родителите и персонала в детската градина на едно различно ниво. И това вече го знаем от опита на тези общини, които са въвели тези мерки. Знаем, че доверието в образователната система в момента е един "горещ" въпрос, по който всички в държавата се опитваме да направим нещо. Имаме 44% функционална неграмотност, отпадането продължава с пълна сила. А истината е, че детската градина доказано помага на децата да се справят по-добре в училище".

Борис Братухчев е завел дело срещу Община Плевен за таксата, която трябва да плаща за приема на детето му в детската градина. Делото е спечелено на първа инстанция: 

"За мен като родител на дете, което е длъжно да посещава такава група, да имам такса под каквато и да е форма, буди крайно недоумение. Крайно недоумение буди у мен и  факта как таксата в Плевен е една, в Шумен е друга, в София - трета, като всички се оправдават, че е за изхранване. Какво излиза? Че в едни общини им дават с филе с пастет, а в другите им дават сьомга!?" 


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна