Тази вечер в 18.00 часа в Огледалната зала на Националната художествена галерия е началото на четвъртото издание на Европейските награди за българска архитектура VIZAR 2018. В салоните на галерията са разположени 75 проекта и над 100 табла, а във форума ще вземат участие повече от 200 български архитекти. В дните на конкурса своята визия за градоустройството ще изложат главните архитекти на София, Бургас и Пловдив.
VIZAR има за цел да представи пред българската и европейската специализирана публика и широка общественост основните достижения на съвременната българска архитектура. В досегашните издания са участвали над 1200 български архитекти, работещи както у нас, така и по света.
Проектите, реализациите и концепциите в двата конкурса ще бъдат оценявани от авторитетно международно жури с представители от Швейцария, Холандия, Германия, Франция и други страни. Конкурсът VIZAR 2018 ще продължи до 10 юни.
В предаването "Преди всички" архитектът проф. Бойко Кадинов, председател на Фондация „Визар“, очерта ролята на архитектурата да улавя тенденции извън настоящето:
"Много е важно, и това е смисълът на европейските награди "Визар", да изпреварваме и да излезем извън постоянното настояще. Струва ми се, че не само в архитектурата, а въобще в световен порядък – през рекламите, които ни преследват, през радио и телевизия, през приложенията в телефоните – всичко е now: "купи ме", "продай ме". Архитектурата би трябвало освен регистратор на събитията и на бетоните, които се наливат, да се опитва – и това е всъщност мисията на архитекта, да гледа в бъдещето и изпреварващо да споделя важни въпроси".
Арх. Кадинов предупреди, че изоставаме в стратегическото осмисляне на т.нар. "полицентрични градове":
"Не е задължително само да се качваш на метрото, да идваш в градския център и да бъдеш привилегирован, че живееш на "Шишман", а в същото време да си аутсайдер, защото си в "Обеля" 5-а част. Струва ми се, че тези модели трябва да бъдат обръщани.
Относно промяната на облика на Централна гара София, Бойко Кадинов каза:
"Със сигурност тази гара няма да бъде само, така да се каже, оцветена нейната фасада и реконструирана. Тя ще се превръща в едно средище от онзи типаж, който може да видим в Швейцария – 24 часа работещи гари, в които можете да се ожените, разведете, да изтеглите кредит. Това е мястото, в което всъщност съвременният човек и новата генерация функционират. Във Виена досега всички се наслаждавахме само на онази прекрасна гара с чугунени елементи. Днес във Виена хората отиват на новата, втора гара, където има зеленина, жилища, млади хора, работят центрове 24 часа в денонощието. Това е смисълът на този поглед".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.