Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европалати: Очакваме всички ангажирани в търговията да пострадат заради митата на САЩ

Юрки Катайнен
Снимка: БГНЕС

Европейският бизнес изрази задоволството си от новия бюджет за икономика на Европейския съюз в периода след 2020-а до 2027-а година. По време на конференцията "Европейски парламент на предприятията 2018" председателят на обединението на европейските търговски палати – Европалати - Кристоф Лайтъл изтъкна постигнатото в три направления - програмите "Европа 2020", "Еразъм+" и предложението на еврокомисар Юрки Катайнен, което да облекчи финансирането на малките и средни предприяти.

„Европейските компании са доста иновативни и с тези средства биха могли да създадат наистина добри условия, добри нови услуги и продукти. От друга страна, програмата "Еразъм плюс" предлага обмен на млади хора в цяла Европа. Тази програма ще има двоен бюджет. Най-добрата инвестиция е инвестицията в младите хора. Младите хора в цяла Европа трябва да могат да контактуват".

Лайтъл каза, че всички компании, включително и американските, ще търпят последствията от решението на Съединените щати, които въведоха мита върху вноса на стомана и алуминий от Европа, Канада и Мексико.

„Очакваме всички ангажирани в търговията да пострадат. Европалати насърчава и подкрепя споразуменията за свободна търговия във всички части на света. Смятам, че Доналд Тръмп върви по грешен път и това ще има лоши последствия и върху американските компании. Европейският съюз има ясна позиция - от една страна е единен, а от друга страна - рационален и разумен. Смятам, че така ще преминем през тази буря. Подкрепихме общата позиция на Евросъюза и смятаме, че ще бъде приета, но не става дума само за страните от Европа, но и за Китай и други страни. Тези страни ще се насочат към Европейския съюз, а това също може да бъде проблем за нас“.

Българското председателство на ЕС не само постави началото на разговорите по новата финансова рамка, но и постигна компромис по много от досиетата. По други, сред които общият дигитален пазар, все още няма единомислие, посочи министър Лиляна Павлова:

„Говорейки за четвъртата индустриална революция, говорейки за дигиталната трансформация, тя вече определено не е въпрос на избор, а реалност, към която колкото по-бързо се адаптираме, толкова по-конкурентни ще можем да бъдем на глобалния пазар. Много е важно Европа да не бъде догонваща, да бъде в крак с тенденциите, с технологиите ако не и изпреварващи“.

Сред обсъжданите теми бяха и потребностите на пазара на труда и свързаните с това умения и квалификации на младежите. Изискването нуждите на трудовия пазар да съответстват на образователната система е проблем не само пред България, посочи вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева:

"Трябва да развиваме в образованието предприемаческия дух и общите умения, а в същото време да създадем такива системи, които да предопределят и бърза преквалификация, и учене през целия живот. Всички образователни системи в света са изправени пред това как да пригодим тези системи, така че да отговорят на все по-бързо променящия се свят и изискванията на пазара на труда".

За първи път в проекта за многогодишната финансова рамка на Европейската комисия има програма, която да подпомогне бизнеса, посочи в допълнение министър Захариева и цитира сума от над 28 милиарда евро, което е двойно увеличение на парите. Тя допълни, че са необходими допълнителни мерки за изграждане на общия цифров пазар:

"Дори да премахнем бариерите, граничните пречки пред дигиталния бизнес, няма как да се случи истински цифров пазар без уеднаквяване и работа по защита на клиентските данни, авторските права и ДДС по отношение на тези услуги". 

Събитието е част от програмата на Българското европредседателство.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени