Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преобразяват старинната Самоводска чаршия във Велико Търново

| обновено на 14.06.18 в 09:57
Самоводската чаршия ще бъде с нов облик.
Снимка: Здравка Маслянкова

12 магистри и докторанти по изобразителни изкуства модернизират старинната Самоводска чаршия във Велико Търново.

Върху една от фасадите на сградите ще бъде изработен триизмерен стенопис с образите на съвременни колоритни търновци, а до няколко дни туристите ще бъдат посрещани от дървени скулптури на грънчарка, иконописец и търговец.

Това се случва по проект, защитен пред Общината и финансиран с 6850 лева за бои и материали. Ядрото на групата е художничката Невена Лефтерова, по чиято инициатива преобразяването се случва чрез фестивала „Арт импресия - Старият град“.

„Самият стенопис е в стил „тромп-льой”, който от френски се превежда „измама за окото“. Идеята е да се направи продължение на Самоводската чаршия, защото самата фасада, на която рисуваме, беше бяла стена, която от много отдавна имаме планове да направим цветна, хубава. Нашата идея е изкуството да присъства повече в публичното пространство“, разказа Лефтерова пред „Хоризонт“.

Пълната промяна е върху стена на сграда, паметник на културата, която днес е бар. Триизмерното изображение, което мами окото, заема площ от 21 квадратни метра.

Сюжетът е възрожденска архитектура, която пасва на обстановката на Самоводската чаршия, разясни Велина Сталева.

Стенописът се изработва с акрилни бои, които са много трайни, докато някой не реши да пребоядиса фасадата, допълни я Нина Ковачева.

„Правим скулптури от дърво. Идеята е да разкрасят старата част на града, да внесат естетическо обновление на средата. Ще направим грънчарка - женска фигура, и две мъжки фигури, едната е на иконописец, а другата - на търговец“, обясни докторантът Иван Николов.

Металическият звук от трионите, оформящи от дървени трупи бъдещите фигури, огласят улицата на занаятите, населена от стари търновци. Един от тях е Сергей Печинов. „То не е само да се хване резачката и да се среже. Трябва и по някакъв начин да се усещат тези неща. Не може всеки човек, който мине покрай нас и да каже: „Ах, че яко, и аз мога“, ама не се получава. Голяма част от изкуството освен дадено, е и практика - все по-лесно и лесно да влизаме в материала: дали е дърво, дали камък или метал, няма значение“, казва Печинов.

До 17 юни новото модерно лице на старата Самоводска чаршия трябва да бъде готово.

Детайли за изявата на младите творци чуйте в звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени