В България в тази област се наблюдават доста промени от 1998 година насам, отчита Геновева Тишева. По думите й с по-сериозното възприемане на препоръките за правата на жените България е добила авторитет:
"Имаме прогрес на база и на препоръките, на изпълнените препоръки на този комитет в годините, по-специално развитието на законодателството по равнопоставеност на жените и мъжете от 2016 година. Този формат, с който законът беше приет, все пак беше и резултат от настояване и препоръки на комитета."
По подобен начин стои и въпросът със законодателството в областта на насилието срещу жените, за което според Тишева "също има натиск за развитие" и това се случва на базата на препоръки на комитета от 2012 година. Относно подновяването на темата за Истанбулската конвенция с очакваното в края на юли непосредствено преди лятната ваканция на съдиите произнасяне на Конституционния съд Геновева Тишева каза:
"Лично аз считам, и ние - тези, които сме дали и становище, официално ни е поискано и сме дали като "Алианс за защита от насилие, основано на пола" - становище от 11 наши организации в страната, считаме, че няма проблем с конвенцията. Фактически проверката на КС следва да установи, че няма противоречие с конституцията."