Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В. Радомирски: В италианското предложение за контрол на миграцията има и защита на нашия интерес

Снимка: БГНЕС

"Италианското предложение за контрол на миграцията трябва да бъде обстойно разгледано, внимателно проучено. Може би в него ще намерим редица положения, които защитават и българските национални интереси". Това заяви дипломатът и външнополитически експерт Валентин Радомирски в интервю за предаването „12+3“. На вчерашната неформална среща на лидерите на ЕС Италия представи план от 10 точки за справяне с проблема с миграцията, като сред тях са предложенията  европейската политика на убежище да се промени коренно като се въведат нови правила и за икономическите мигранти и премахването на сегашното правило, че страната на влизане е отговорна за подаването на молбата за убежище, разглеждането и решаването ѝ.

"Кризата с мигрантите е дълговременна, тя няма да спре сега и ние трябва да търсим причините за нея и тези причини са преди всичко в неравенствата в света, които пораждат икономическата миграция, а също и конфликтите, които пораждат миграция. Така че разграничаването им и търсенето на подходи за решаването на място на двете причини е един от важните въпроси, на които, за съжаление, досега ЕС не разбира важността. Трябва да намерим начин да подпомогнем самите страни на конфликти в решаването на своите проблеми, за да прекъснем източниците на миграция“, обясни той.

Според него ЕС все пак има План Б по въпроса за миграцията и той е в основната си част – създаване на буферна зона, като част от държавите искат тази зона да е извън Европа, а друга част смятат, че буферната зона може да бъде в страните, които първи поемат бежанците като България, Италия и Испания: „Въпросът, по който се събраха, вече се обсъжда няколко години. Проблемът е много сериозен, още повече, че наистина той касае основни, възлови моменти от съществуването на Съюза. Преди всичко въпросите за сигурността. Той се разглежда вече няколко години. Преди няколко години се твърдеше, че няма План Б, но на практика, след вчерашната среща, се пристъпва към, макар и видоизменен, но към План Б.“

Радомирски коментира и изявлението на германския канцлер Ангела Меркел след неформалната среща, когато заяви, че едва ли ще бъде взето общо решение за контрол на миграцията. Тя предложи да се премине към двустранни или многостранни споразумения. Според Радомирски обаче България трябва да обърне сериозно внимание: „Това трябва да събуди основателни тревоги в България на каква основа ще бъдат тези двустранни споразумения. Това означава пренебрегване на ЕС, а от друга страна би означавало България да се съобрази с желанието например на Германия.“

Дипломатът смята още, че е правилно да се поставя въпросът дали ще се връщат бежанци към България: „Не може да бъдем спокойни. На този въпрос трябва да е отговори ясно и конкретно, защото има условия да се грижим като държава, приемаща мигрантите цели 8 години след регистрацията и ние сме се подписали под това условие. Има условие държава като България, която приема първа бежанци, да започне да ги разпределя в други европейски държави, едва след като запълни 180% от предвидения за нея капацитет. Така че има условия, които са приети и които би трябвало да изпълняваме, а те будят тревога в настоящата ситуация. Кой и кога се е съгласил е друг въпрос, но това буди особена тревога“.

Цялото интервю чуйте от звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна