Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Тактически съюз между Европа и Китай е възможен, Китай дава доброжелателни сигнали за това, коментира в предаването "Събота 150" доц. Георги Чанков, преподавател в катедра "Международни отношения" в Университета за национално и световно стопанство. Стратегията на Пекин за следващите може би 100 години е въплътена в проекта „Един пояс – един път“ и на богатата западна част на Европа с този си проект Китай се опитва да подскаже, че дългосрочно пътят е един и той води на изток, допълни той.
"Ако целта на Китай е да стигне лесно, бързо, сигурно до богатите си пазари в Западна Европа, то точно в момента политиката на Съединените щати дава някаква допълнителна възможност да се договорят тактически съюзи за улесняване търговията на Китай с Европейския съюз като алтернатива", смята Георги Чанков.
Разграничавайки отделните силови центрове в Европейския съюз, Чанков посочи, че Европейската комисия, на която властта никога не й достига, се притеснява, че няма да може да контролира този процес на сътрудничество, а предвид търговските й правомощия смята, че й се полага да управлява всички тези преговори и да подписва договори:
"Разбира се, Европейската комисия трябва да си даде сметка, че става въпрос за нещо повече от обикновена търговия. Има твърде много политически съставки тук. От друга страна има страни-членки на Европейския съюз, които от засилено сътрудничество с Китай няма да спечелят осезаемо, или са под чуждо влияние. В смисъл: на тях им се подсказва, че не бива да се престарават в това отношение."
Към страните от формата „16+1“, които все още не са част от ЕС, той проявява ревност, подобна на опита на беззъбо куче да стиска мършав кокал, но и не го отстъпи на другите кучета, каза още Георги Чанков:
"Но Европейският съюз в сегашното състояние, погълнат от няколко кризи, не е в състояние да предложи нито на страните извън състава си от района, нито пък даже на страните-членки кой знае колко големи перспективи за развитие. Страните-членки на Европейския съюз от Източна Европа - за тях вече се смята, че те са натрупали достатъчно опит, получили са достатъчно финансова и друга помощ и следва сами да се оправят със свободната конкуренция вътре в Съюза. Те не са съгласни. Те търсят допълнителни източници за развитие, допълнителни перспективи. Китай е в състояние да предложи всичко това."