Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Л. Аламанов: Огромен комуникационен проблем от страна на БАБХ при кризата с чумата по животните

Любомир Аламанов
Снимка: Мария Христова

„Огромен комуникационен проблем“ и „огромно недоглеждане“ от страна на администрацията и на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Това отбеляза като основен фактор при случая с евтаназирането на хиляди преживни животни в Ямболско заради чума пиар експертът Любомир Аламанов в предаването „12+3“ по „Хоризонт“. Eксперти от Европейската комисия започнаха проверка дали мерките, предприети от българските ветеринарни власти за ограничаване на заразата по дребните преживни животни, съответстват на изискванията. До момента в Ямболско са умъртвени близо 4000 овце и кози и се очаква умъртвяването на останалите живи животни в огнищата на зараза да продължи.

„Те са знаели какво трябва да направят. Най-вероятно са специалисти и разбират. Но бяха длъжни това, което правят в момента – пресконференции, участия по медии, кризисен щаб, да го направят преди една седмица, когато хората не знаеха какво се случва. С една арогантна безпардонност те просто са изпратили нещо като щурмови отряд, който просто да отиде и да избива животни, което просто е недопустимо“.

БАБХ е станала „емблематична“ сред обществото с подобни случаи, каза Аламанов, припомняйки ситуациите с осоговските коне, двете лъвчетата и няколко случая с птици, в които също агенцията не е желаела да осъществи комуникация с хората. Според пиар експерта в случая с Ямболско е трябвало е да има много повече превантивна информация и много повече разговори с хората на място за това какво се случва.

„Изявленията в централните медии не са ключ към разрешаването на проблема, тъй като голяма част от стопаните в региона вероятно не ги следят", обясни той.

„Докато в предишните случаи се разминаваше малко по-леко, тук в случая наистина проблемът стана огромен и те сами се уплашиха, щом за пръв път започнаха да дават пресконференции. Някой в правителството се сетил, че от нормална практика може да стане голям политически проблем“.

„Интернет и социалните мрежи предоставят на хората огромни възможности за получаване на информация и те вече я търсят. Когато институциите не им я предоставят, хората си я осигуряват от по-нискокачествени източници", предупреди експертът.

Специалистите трябва да осъзнаят, че вече живеят във време, когато е необходимо да говорят, за да се избягват точно такива ситуации. Когато има вакуум на информация, на нейно място се настанява фалшивата информация.

„Комуникацията е въпрос на всекидневен труд, наистина“. Когато една власт започне да се приема като арогантна от гражданите, започва да се натрупва напрежение, подчерта Аламанов:

„За съжаление, българските политици не са се научили на конструктивна опозиционност. Явно в това имаме да извървим време“.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна