Пламен Николов и съпругата му осем години са водили битката, за да сбъднат своята мечта за дете. Днес мечтата е двойно реализирана, защото семейството на Пламен е дарено с близначки, заченати ин витро. "Родител съм на две прекрасни момиченца, които се родиха точно преди една година, благодарение на усилията, които положиха лекарите да ни помогнат, съответно и от фондация „Искам бебе“ и съм изключително щастлив след 8 години неуспешни опити и след 8 години наистина извървян трънлив път, се случи нашата радост и нашето щастие."
12-а година се бори за щастието да роди свои деца Елена Червенкова. „Когато човек може да помогне на някой друг, по-добре е да помогне“, казва 40-годишната великотърновка, която не се отказва от битката да сбъдне мечтата си за бебе, а от 4 години е доброволец към неправителствената организация.
"Ние вървим по въпросния така труден път. Все още нямаме деца. Няма предаване. В крайна сметка, има алтернативи. Когато нещата не се случат по един начин, опитва се друг. И осиновяването в един момент е решение. Човек просто трябва да узрее за такива решения. Както е и с ин витрото. Имам познати, които казват: "Аз не бих могла да мина през това". Всеки избира сам пътя си."
Най-трудно е проблемът да бъде осъзнат и изговорен, а след това да бъдеш подкрепен от съмишленици в пътя към мечтата за бебе. В началото двойките с репродуктивни проблеми се срамуват, после не знаят към кого да се обърнат, но всичко се преодолява, вярва Елена Червенкова и не спира да се надява и да се бори за мечтата си:
"Не съм мислила, че съм толкова силен човек. Въпреки неуспехите, човек продължава. Падаш, има моменти, които се изживяват много тежко – всеки неуспешен опит, реплики - някой несъзнателно като ти каже нещо, може да те засегне. Първите години повечето познати като ме срещнеха: "Хайде, бебе няма ли да има?“ Ти се чудиш какво да отговориш. Много е трудно в един момент да застанеш и да кажеш: "Да, ние имаме проблем".
За да подкрепи двойките с репродуктивни проблеми от община Велико Търново, фондация „Искам бебе“ организира през юли и август неделни благотворителни базари в парк „Марно поле“ в старата столица. На него се продават ръчно изработени предмети и дарени запазени детски дрешки и обувки, разказва координаторът за региона Вероника Михайлова: "Една такава процедура е много тежко финансово перо в бюджета на всяко едно семейство или двойка с репродуктивни проблеми и, въпреки че и държавата, и на общинско ниво се подпомагат, тези процедури, самите първоначални изследвания и стъпките преди самата процедура изискват средства и ние се стремим с тези събрани суми да подпомогнем някоя двойка. Ще се радваме да чуем, че имаме още едно бебе."
Темата е разгледана в звуковия файл.