Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Финансовият анализатор Стоян Михайлов:

Тенденцията в Турция е дългосрочна, извън валутната криза от последния месец

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Има ефект на стабилизиране на турската лира спрямо големия срив от петък, обясни в предаването "12+3" Стоян Михайлов, финансов анализатор и валутен брокер. "В края на вчерашния ден и в рамките на настоящата сесия наблюдаваме поскъпване на турската лира спрямо еврото – това е т.нар. нормална корективна фаза след изключително резкия спад от петък", каза Михайлов. Според него трябва да се отчете дългосрочната тенденция:

"Огромната тенденция, която е дългосрочна и далеч не е подчинена на тази валутна и дългова криза през последния месец, се развива от 2003-2004 година, общо взето с встъпването на Ердоган на премиерския пост. Оттогава имаме разширяване на дефицита по текущата сметка, в макроикономическата рамка промените започват още в този период. На практика 2006 година евро - турска лира се търгуваше на нива от 1.65, което в сравнение с току-що достигнатите нива от осем лири за евро, на практика говори за 400 процента движение и поскъпване на еврото спрямо лирата."

Това е тотална обезценка на самата валута, тъй като абсолютно всички инвеститори напускат икономиката и продават, коментира финансовият анализатор:

"Корпоративният дълг в Турция е главно деномиран в евро и долари, което означава, че поради по-ниските лихвени нива в тези две валути всички фирми и индивидуални икономически субекти предпочитат да вземат кредити в долари и в евро. Съвсем логично е, че всички кредити ще бъдат в долари и евро, а погасяването им ще изисква продажба на турски лири и покупка на долари и на евро. Това е дългосрочна тенденция."

Запитан дали Турция трябва да въведе валутен борд, каквато препоръка направи икономистът проф. Стив Ханке, и дали евентуалното му въвеждане ще спре настоящата криза, Стоян Михайлов отбеляза:

"Естествено, че ще го спре това нещо. Това е едно от задължителните решения, които трябва да се предприемат към момента, още повече поради причината, че Централната банка на Република Турция към момента няма пълна автономност. Президентът Ердоган на практика влияе абсолютно авторитарно върху политиката на Централната банка. Това е недопустимо и решенията, които той взима и прокламира, на практика противоречат на ортодоксалното разбиране в макроикономиката за регулирането на лихвената политика на Централната банка. Централната банка трябваше да последва с по-високи лихвени нива текущата инфлация, тъй като инфлацията в държавата непрекъснато расте и при тези темпове на растеж е логично да се увеличават и лихвените нива. И поради тази причина това е може би задължителен вариант - да се търси заем от МВФ, който пък ще дойде заедно с пакет от мерки, които ще бъдат рестрикции върху Централната банка."

Обменни бюра в Кърджали са в паника заради големия срив на турската лира и поддържат големи разлики между курс купува и курс продава заради неяснотата как ще реагира през следващите дни турската валута. Тази сутрин в чейндж бюрата на града лирата се купуваше за 23.5 стотинки, а курс продава е бил 26 стотинки. 

Още информация по темата чуйте от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна