Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Най-позитивното във финалния вариант на Закона за хората с увреждания е въвеждането на т.нар. "индивидуална оценка". Това каза в предаването "Преди всички" Гроздан Караджов - бивш депутат на Реформаторския блок и основател на фондация "Светът на Мария", която работи с хора с интелектуални затруднения и семействата им.
Според него индивидуалната оценка ще позволи хората с увреждания да бъдат подпомагани в развиването на техните умения за разлика от досегашната система на ТЕЛК, която показва "колко процента човекът не е годен да живее".
Конфликтът се състои в това, че "обществото смята, че прави нещо чрез своите политици и извършва необходимите действия за хората с увреждания, а те са принудени да излязат на палатки, за да изкажат "не, ние не получаваме нищо повече от някакви малки средства, които не ни достигат", коментира още Караджов. По думите му , "във финалните промени, които се направиха в Закона за хората с увреждания, има един огромен хаос".
Нов административен орган за хората с увреждания под шапката на Министерски съвет не е необходим, обясни Караджов и определи като "изключително негативна тенденция" появата на нови държавни агенции, каквито предложения има.
Гроздан Караджов е на мнение, че идеята близките на хората с увреждания да бъдат направени техни лични асистенти всъщност "връща човека с увреждания там, където не му е мястото - при родителите му, които малко или много какво могат да направят с него, освен да го обслужват." Създателят на фондация "Светът на Мария " смята, че хората с увреждания трябва да бъдат обгрижвани от центрове, които да подпомагат развитието на техните умения.