Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Аркади Шарков: Демонополизация на Здравната каса е нужна, но не е панацея

Аркади Шарков
Снимка: БНР

„Съмнявам се в рамките на този кабинет да се случи демонополизация на Здравната каса. Явно е нужна, но не е панацея. Трябва да се промени цялото естество на системата и чак тогава да се говори за демонополизация“. Това заяви в предаването „Преди всички“ здравният икономист от Експертния клуб за икономика и политика Аркади Шарков. Той коментира обсъждания нов здравен модел:

„Проблемът в случая е в това, че повече пари се искат, но срещу какво, т.е. има ли реформи в системата, с които тези пари да бъдат аргументирани. Министерството на здравеопазването още не е предложило, но се говори, че ще предложи допълнително задължително здравно застраховане между 12 и 14 лв. Другото предложение, което изскача, е за пълна демонополизация. Третото, което се чува, е официализиране на доплащането. Четвъртото е да си остане същото статукво – това не е предложение, а е част от вариантите, които може да видим до края на годината. Според мен четвъртият вариант е най-реалистичният“.

Икономистът вижда много проблеми около идеята за допълнително задължително здравно застраховане:

„Поставя се една гранична цена от 700 лв. за медицинските услуги, като 85% ще се заплащат от Касата, а 15% ще доплащаме ние. Ако цената обаче надскочи тези 700 лв., 85% ще се плащат от Касата, а другото ще се доплаща от застрахователен фонд. А колко застрахователните фондове биха били почитатели на това да заплащат не малък процент от тази сума, която обикновено ще се окаже много по-голяма, отколкото могат да платят. /…/ Основният проблем е, че те задължително трябва да застраховат всеки на тази сума. Хората са с различни заболявания, а застраховките се правят на база риск. Ако застрахователят няма право да определи риска и съответно премиума, който ще плаща всеки, то как ще го задължиш да застрахова за 12 до 14 лв. на месец всеки, при положение, че може да възникне заболяване, чието лечение може да струва 10, 15 или 20 хиляди? Тук се създава сериозен проблем за самите фондове, до каква степен те биха се съгласили на подобно нещо, дали биха били стабилни“.

По думите му въпросът е какъв контрол осъществява Комисията за финансов надзор. Другата част от въпроса какво ще се прави с тези, които се осигуряват от държавата, добави Шарков.

„След като държавата и сега не си покрива задълженията към тези 8%, които трябва да заплати към НЗОК за деца, пенсионери, военни, съдии, администрация, как може да очакваме да покрие и тези задължителни застраховки“.

„Този модел всъщност не е за реформа в цялата здравна система, а е модел за реформа в болничната помощ. Цели се да се спестят пари на Касата за болнична помощ“, коментира още Аркади Шарков.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени