Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметове за превантивната дейност при бедствия: За едни държавата е майка, за други мащеха

| обновено на 02.10.18 в 08:21
Снимка: БГНЕС

Всеки кмет знае къде са слабите места на общината му и когато има отделени средства за превенция, в един кратък период от пет години ще имаме видим ефект и няма да се стига до наводненията, които се случват след всеки по-голям дъжд. Това заяви пред "Хоризонт" кметът на Садово Димитър Здравков. Средствата за превантивна дейност могат да идват през републиканския бюджет, смята той:

"Както ни се отпускат на нас, общините, целево пари за капиталови разходи, по този начин могат да се отпускат и за превантивна дейност. Всяка година Междуведомствената комисия разполага с един бюджет от 80 милиона, който, не искам да го казвам, но е така, незнайно как и по какъв начин се разпределя между общините. Ако проверите, да видите между кои общини, ще ви стане ясно, че няма никаква превантивна дейност с Междуведомствената комисия".

Кметът на Садово даде пример с наводнение отпреди четири години в общината, пари за което са били преведени след три години и допълни:

"Аз съм се обръщал към Министерство на финансите и на мен да ми се помогне. На мен ми се отговаря с писмо, аз го имам това писмо от заместник-министъра, който в момента е министър на здравеопазването, да изтегля кредит или да го финансирам със собствени пари. И аз питам, на колко от тези общини, където по няколко пъти им се отпускат средства, е отговорено по този начин. Или ще бъде държавата за едни мащеха, за други ще бъде майка".

Не е ясно как се разпределят парите от Междуведомствената комисия, потвърди и кметът на Чепеларе Славка Чакърова.

НСОРБ предлага да се създаде механизъм за финансирането на превантивните действия, посочи Чакърова. За целта според нея първо на местно ниво – общинско и областно, трябва да се изготвят планове с критичните точки, за да може държавата преди изготвянето на следващия бюджет да има информация и да се прецени какви средства са необходими:

"И тя да прецени дали в рамките на една, две, три или пет години да бъдат заложени тези средства и всяка една община да си направи план как да започне да изпълнява тези действия по превенция".

Проблемите на общините при бедствия и аварии, както и начините им да гарантират обществения ред са част от темите, които ще обсъждат днес кметовете през втория ден от годишната среща на Сдружението на общините. 

Повече информация ще откриете в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени