Това става с регистрация на сайта на асоциацията, последвано от информационна среща и свързване със съответния ментор, обясни в предаването "Преди всички" координаторът на програмата Николай Николов.
Включването в менторската програма дава възможност за тримесечна работа по тема, която вълнува съответния ученик и е избрана от него:
Съвсем скоро, Вели Георгиева се казва ученичката, тя реализира първият си филм, премиерата му беше в Дома на киното и залата беше препълнена. Филмът се казва "Бягство към София" - филм за младите хора в София, по-скоро документален. Всъщност тя го работи вече две години. Беше в пети сезон на програмата, сега предстои десети. Тя с нейния ментор Янчо Михайлов с наша подкрепа през това време успяха да реализират проекта, което е страхотно. Защото на такава възраст - 18-19 години да направиш първият си филм и да имаш препълнена зала, си е страхотен успех наистина."
"Насърчаваме менторите да вкарат учениците в работна среда и това е най-големият интерес, нещото, което може би липсва на образователната система в момента", коментира Николов. По думите му, да станеш ментор не е толкова лесно – трябва да имаш опит в работата с деца и ученици и правилния подход. Менторите преминават през малко по-тежък подбор от този на учениците, подлежат на специално обучение, докато накрая се подбере правилният ментор за съответния ученик.
"Най важното за един ментор, за да бъде добър, е да има подход към ученика, да бъде адаптивен към него и да го подкрепя, да разбира какво се случва с него", смята Николай Николов.
Цялото интервю е в звуковия файл.