Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зара Клисурова: Задължителната законова регистрация на розопроизводителите ще осигури защита на сектора

Казанлъшката роза се отглежда заради цветовете, които съдържат етерични масла и от които се произвежда известното по цял свят българско розово масло. Тя заема почти 100% от площта на маслодайната роза в България и е сред най-разпознаваемите национални символи на страната.
Снимка: БГНЕС

Свръхпроизводство на розов цвят доведе до ниски цени и хаос в целия сектор това лято. Това пък доведе до протести на розопроизводителите, след което властите обещаха спешно изготвяне на закон за розата.

Законопроектът вече е готов и е публикуван за обществено обсъждане, предложения по него се приемат до 4 ноември.

Според председателя на Съюза на производителите на етерично-маслени култури Зара Клисурова законопроектът напълно отговаря на изискванията на розопроизводителите. Изключително важно е, че се предвижда задължителна регистрация на производителите, изкупвачите и преработвателите на българска роза. По този начин се осигурява защитната рамка на сектора, каза Клисурова. До този момент не се предвиждаше тази задължителна регистрация.

„Много голяма част от розопроизводителите са в сивия сектор и аз смятам, че този начин ще доведе до излизане на светло на всички розопроизводители, което е много важно, за да се знае какъв е капацитетът на очаквания розов цвят и да не се получава така, че ако има свръхпроизводство, това да доведе до ниски цени и трус в сектора“, коментира тя.

В законопроекта се предвижда още розоварните също да подават информация за количеството изкупен цвят и за количеството и вида на произведените от розовия цвят продукти.

„Преди всяка розоберна кампания ще се водят преговори за цени, като ценовата политика е да няма голяма амплитуда от начална и крайна цена или това да бъде в рамките на стотинки. По този начин няма да се получи от 1 лев и 30 стотинки до 2 лева изкупна цена в един и същи период от процеса на розобера, както се получи тази година. И се стигна съответно до фатално ниска цена, която води до загуби на човека, който отглежда розовите насаждения. Именно това цели законът, да има това договаряне между розопроизводител и розопреработвател“, поясни Клисурова.

Глобите, които да предвидени за незаконно изкупуване на розов цвят са между 500 и 1500 лева.

„Това е някаква средна стойност на глоба. Би могла да бъде по-голяма“.

Подробностите можете да чуете от звуковия файл. 


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени