“Ползите от този вот за БСП са големи, защото ГЕРБ има много интересна електорална структура. Те са на власт около 10 години. Когато дойдоха, те имаха типичен рейтинг на центристка партия, харесвани от 30 на сто от населението, но другите нямат нищо против – както от ляво, така и от дясно. Те бяха 30% за и 20% против, постепенно с годините това се изравни и стана 30% на 30%, и после стана 25% на 30-35%, в момента ГЕРБ имат 23 плюс-минус, което е приблизително 1,1 милиона души и около три пъти повече противници. Това е неблагоприятна ситуация, в която всеки, който внася вот на недоверие, може да разчита на обща подкрепа“, коментира политологът Андрей Райчев в предаването “Нещо повече“.
Резултатите от частичните местни избори в момента не са показателни за позициите на ГЕРБ:
“Това ще бъде показателно догодина при голямото гласуване. Аз съвсем не казвам, че ГЕРБ се разпада, аз само казвам, че средата, в която работи, е станала крайно лоша. В никакъв случай не става въпрос за разпад, нито коалицията им е толкова хлабава, колкото си въобразяват техните противници“, поясно Райчев.
Решението на БСП сами да внесат вота политологът коментира:
“БСП има две отделни задачи - едната е да свалят ГЕРБ от власт и на тази база евентуално да поискат властта в коалицията“.
Ресорът здравеопазване като център на мотивите за внесения вот е добре избран от БСП, защото “има ужасно много недоволни от здравеопазването, а във “Визия за България“ има алтернатива – да забранят търговския характер на болниците. И в този смисъл БСП чука на отворена врата“, каза още той.
Допълнителни негативи според Райчев носи изострянето на отношенията с президента:
“ГЕРБ изостриха много отношенията си с президента и това не им носи ползи“.