Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милен Керемедчиев: България трябва да продължи ролята си, започната с европредседателството

Милен Керемедчиев
Снимка: БГНЕС

Срещи като тази във Варна дават възможност на България да продължи да играе ролята, започната с Българското европредседателство, каза в предаването "Хоризонт за вас" бившият заместник-министър на външните работи Милен Керемедчиев:

"Определено такива срещи са продуктивни и те трябва да имат голям интензитет, тъй като България трябва да продължава да капитализира от първите шест месеца на тази година, когато бяхме председатели на Европейския съвет и когато наистина България постави Западните Балкани, и изобщо Балканите, отново на фокуса на разговорите в ЕС. Така че ние трябва да продължим тази роля, която, казвам, започна от първите шест месеца от нашето председателство, продължи по време на срещата "16+1" с Китай. И сега срещата с израелския премиер трябва да е една от поредните, така да се каже, парчета от пъзела, който ние градим като фактор на Балканите. И това, че все пак израелският премиер Нетаняху каза, че все пак България е фактор на Балканите, е въз основа на постигнатите усилия за последните 9-10 месеца".

Керемедчиев обясни защо участието на израелския премиер на срещата е важно:

"Две са основните теми – сигурност и високи технологии. Сигурността на Балканите е изключително важна за Израел, тъй като знаете, че Балканите винаги са били средище на различни етнически присъствия и на напрежение. Знаете, че една такава държава като Косово, тя произвежда един от най-големите брой ислямистки лидери към "Ислямска държава" на глава от населението във всички  европейски държави. Така че сигурността е приоритет за Израел, а Балканите пък са винаги във фокуса на внимание, когато става въпрос за сигурност. Това е първата сфера.

Втората сфера е високите технологии. Ние отново както и в срещата "16+1" с Китай, трябва да представяме общи проекти инвестиционни, за да можем да привлечем интереса на световните инвеститори. Така че Израел би проявил интерес към инвестиционни проекти в сферата на високите технологии, които те захранват, поне две или три държави от региона. Така че, пак казвам, както срещата "16+1", така и срещата на премиера с арабския регион, така и сега посещението на израелския премиер, България сама е прекалено малка като инвестиционен интерес, България като част или водеща в един регионален клъстер, бих казал, е много по-интересна и за инвеститори, и за сигурност в региона".

По повод сътрудничеството във военната сфера с Израел бившият заместник-министър каза:

"Израел има изключително високотехнологично въоръжение. Те са един от лидерите в света, имат изключително близо сътрудничество със САЩ, а след, разбира се, избирането на президента Тръмп е още по-близко. Те имат съвместни проучвания и разработване, така че сътрудничеството с Израел означава и сътрудничество със САЩ – къде директно, къде индиректно. Така че при всички положения сътрудничеството в сферата  на високите технологии и то най-вече във високите технологии в отбраната, в момента говорим може би с най-големия лидер в света".

Липсата на сигурност в региона на Близкия изток пречи на сътрудничеството с Израел в енергетиката, смята Милен Керемедчиев:

"Това за съжаление е малко на по-заден план поради изцяло географската възможност. Знаете какъв е регионът, знаете турбулентните времена, през които минават всички арабски държави".

Според Керемедчиев България трябва да засили ролята си в спора между Гърция и Македония за името:

"Това, което е важно да се открои, е, че България за пореден път има водеща роля е една регионална среща. Тук ние трябва да засилим, според мен, нашето влияние върху македоно-гръцкият спор. България досега отсъстваше от този двустранен разговор, а трябва да присъства и се надявам разговорите с премиера Ципрас, както и със сръбския премиер, да имат възможност да положат позицията на България в този конфликт".

Интервюто на Снежана Иванова с Милен Керемедчиев можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени