Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Веселин Стойнев: Има нагнетяване на напрежение с протестите

С протестите има нагнетяване на напрежението, каза в предаването "Нещо повече" Веселин Стойнев – журналист и зам.-главен редактор на списание "Икономист" – България.

„Безспорно има, защото става дума всъщност за нагнетяване на напрежение, за акумулиране, за подклаждане, акуширани на напрежение и главното – за създаване на  очакване, с формата на неизбежност, на очакване за предсрочни избори. Т. е тук вече трябва да сме сигурни, че нещата са узрели и въпросът е само кога през 2019-а да се случат“, каза той.

Относно това кой "акушира" протестите, Стойнев каза:

„Със сигурност има хора, които могат да кажат по-добре от мен кои са акушерите. Това са и партийните разузнавания, и службите за сигурност, разбира се, но не е необходимо да сме чак такива конспиратолози и разследващи хора, за да си дадем сметка, че през социалните мрежи е много лесно да се организират едни ядра в определен момент. Ето, забележете - рефрен от Благоевград може би до Шумен в неделните протести беше: "Поне да свършат нещо, за което получават пари". Т. е едната част от политическите послания на протеста беше: "Ние искаме да направят нещо, за да овладеят цените на горивата, да не вдигат данъците на старите коли, да не стане застраховката "Гражданска отговорност" хиляда лева", но тези - сегашните управляващи да го направят. Друга част, по малка част, от протеста беше: смяна на системата, оставка, ново правителство, нов изобщо модел“.

„Т. е. в момента това, което се случва е, че има някакви инициатори... - дали е "Сила" - тази формация, която по принцип е специализирана в горивните протести още от 2012-2013-а, дали е нещо друго, дали са някакви запасни офицери, няма никакво значение, въпросът е, че има недоволство от страна на хората, има неприязън към управлението по всички линии, но в същото време това са едни малцинствени протести. Не казвам, че не са представителни, че няма умора от управлението, но това не е масата от хората и не би трябвало с диктата на малцинството да се постигат някакви искания“.

Според Веселин Стойнев е нормално на протест да има политически искания, но не е добре евентуалната алтернатива да стои скрита:

„Иначе в този смисъл е нормален протестът, нормален е той да обраства с всичко – утре ще се появят още един-два проблема и те ще се прикачат също като искания към протеста. Нормално е да има и политически искания. Това, която не е нормално, това е да стои скрито, хората да си мислят, че видите ли, ражда се алтернатива, а ние не знаем коя е“.

„Точно така се ражда алтернативата, през задния вход. Когато идват едни лица, които никой не знае, не им познава биографиите, не са се явявали на избори, не са били публични и изведнъж просто на вълната на махалото на недоволството се изстрелват в парламента. Ще ви дам само примери, за да видите, че това сме го играли много пъти. Яне Янев, Николай Бареков, винаги има едни 5% от хората, които са склонни да харизват гласа си на такива крайни алтернативни, искащи смяна на модела. И сега къде е Яне Янев - съветник в Министерския съвет, къде е  Николай Бареков – виждаме къде е. Къде са обаче хората, които са ги избрали? Може би същите хора, които избраха Яне Янев, са същите, които избраха Николай Бареков, може да са същите, които сега ще изберат някое ново чудо, кресливо, което след две години ще се окаже я в Европарламента, я коалиционен партньор на същите тези, срещу които сега протестират“.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна