Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екстремните спортове 11-17 ноември

Върховете Латок 1,2,3,4. Най-високият е Латок 1 (7145 м)

Изключително амбициозна цел си поставят двама наши млади алпинисти, които искат да достигнат световно ниво в big wall изкачванията и да популяризират родния алпинизъм със серия от експедиции. 
Проектът на 32-годишния Дамян Чолпанов и 21-годишния Кристиян Димитров се нарича Безкрайна линия и, ако съберат нужните пари, трябва да започне през януари 2019 г. и да завърши през март 2020 г. Първата цел е Патагония, където двамата искат да преминат целия траверс на масива Fitz Roy, дълъг 5 км и минаващ през 11 върха. През юли следва Гранд Капюсен (3838 м) в Мон Блан, чиито стени от близо 500 м са изключително трудни и екстремни. Следващата есен Дамян и Кристиян искат да направят премиерно българско изкачване по югоизточната стена на Кедар Нат (6940 м) - трудно достъпен връх  в Гарвалските Хималаи. После - от януари до март 2020 г., е ред на зимни изкачвания в Алпите на четири от най-известните стени там: Гранд Жорас по маршрут Ролинг Стоунс, Монблан по ръба Френе, Матерхорн по класическия маршрут от север Хьорнли, като финалът ще е северната стена на връх Триглав. Финалът на проекта е също толкова забележителен - през лятото на 2020 г. двамата алпинисти си поставят за цел първо българско изкачване на  трудния седемхиляден връх Латок 1 в Пакистан (7145 м) - нов маршрут по западната стена, който да носи името на покойния Минко Занковски, ръководител на много български експедиции и основател на училището за планински водачи в Черни Осъм.


Преди дни бяха обявени републиканските шампиони по алпинизъм за 2018 г. Първотото място е за Станислав Атанасов и Ида Гандева за тур „Тънка червена линия“ - Червена дяволска игла - източна стена, Рила. Стилът, в който е извършено изкачването, е индивидуален редпойнт. Това е второ свободно преминаване по този маршрут. На второ място е премиерата на Дойчин Боянов и Николай Петков по тур „Тафрата“, масива “Иван Вазов” на Враца, който е преминат в смесен стил, а после - изцяло свободно. Трети са Росен Аначков, Кристиан Димитров, Костадин Узунов и Александър Вълчев за маршрута „Софи“, Централната стена на Враца, със свободно преминаване за Росен Аначков. 


Британският катерач Пийт Уитакър направи два бигуола за по-малко от денонощие. Той премина соло, с въже северозапдната стена на Халф Дом и Носът по Ел Капитан в националния парк Йосемити, САЩ. Общата дължина на двата маршрута е 1300 м, които са му отнели общо 20 часа и 19 мин.

След като се опита и почти успя да направи първо свободно преминаване в стил онсайт на Ел Капитан, чешкият катерач Адам Ондра премина "Assassin", 9a в Smith Rock, Орегон. След това премина онсайт историческата линия "Just Do It" - първото 8c+ в Америка. Това е 20-ият маршрут за Ондра от тази категория, преминат онсайт. 

Женска международна група направи премиерно изкачване на връх Мугу (5467 м) в Северозападен Непал. Експедицията включва италианката Ана Торета (Anna Torretta), испанката Сесилия Буил (Cecilia Buil) и мексиканката Ихел Фоорд (Ixchel Foord). Алпинистките са изкачили девствения връх по югозападния, 600-метров кулоар. Базовият лагер е бил на 4200 м, а Преден базов лагер - на 5030 м. Силни ветрове са принудили трите дами да се върнат на около 50 метра под върха.

Зимната експедиция до К2 е готова да започне през януари, обяви нейният ръководител Артем Браун. Багажът на алпинистите от Русия, Казахстан и Киргизстан вече е в Базовия лагер. Плановете са изкачване по класическия маршрут, без допълнителен кислород.

Полярният изследовател Ерик Ларсен ще се опита да постави нов рекорд за достигане на Южния полюс. Той ще тръгне на 23 ноември със ски от залива Херкулес и по време на птешествието си, дълго 1130 км, ще тегли 73-килограмова шейна. Така 47-годишният Ларсен трябва да се изкачи до близо 3000 м височина. Досегашният рекорд е 24 дни (24 дни, 1 час и 13 минути) и е поставен от нрвежкия полярник, алпинист и пътешественик Кристиан Ейде през 2011 г. Това означава, че, за да подобри рекорда, Ларсен ще трябва да изминава повече от 47 км на ден.
Той нарича приключението си "Последен Юг", за да акцентира върху глобалното затопляне и тиктакащия часовник за полярните ледникови шапки.

В Сопот се провежда състезание по целно кацане. То e част от спортния календар на Международната федерация по въздушни спортове и носи точки на състезателите за световната ранглиста. Мишената е колкото монета от 5 стотинки. Награждаването е в неделя (18 ноември). 



Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна