„Най-много страдат децата, страдат и жените. Твърдо „Не на мълчанието!“".
Тя разказва, че както много други и тя е мълчала и е правила компромиси в името на детето и близките: „С времето това зачести, стигна се до тежки побоища, стигна се до болници. Всичко това е от компромисите“.
След време тя разбира, че съпругът й си е намерил друга жена: „Когато разбрах, всичко рикошира върху мен – започнаха много боища, обиди, вече не се търпеше“.
След многобройни сигнали до полицията и липсата на адекватни мерки от тяхна страна, тя се свързва с неправителствена организация, която помага на жени – жертви на домашно насилие и намира подкрепа в битката й за развод.
Според нея жените, преживели насилие, имат нужда от подкрепа от държавата и неправителствени организации. Тя смята, че сегадействащият закон за домашното насилие в някои случаи помага, но в други не. Нейният призив към жертвите е: "Никога не мълчете и не допускайте да страдате, защото това рикошира върху всичко!".
„Дебатът за насилието не е само дебат за насилието, той е дебат за икономическата и социална независимост на жените и равнопоставеност на жените с мъжете“, каза в предаването „Хоризонт до обед“ Мария Иванчева – социолог и антрополог.
„Това е обществен проблем, структурен проблем. Това е проблем, който трябва да се решава от всички институции. Това, което се вижда за жалост, е, че жените и женският труд е сведен до сферата на семейството – възпроизводителният и грижовният труд, който се смята за по-малко труд, за труд, който не трябва да получава възнаграждения, не трябва да бъде зачитан. Това е една от големите феминистки борби".
Според Иванчева криминализирането на домашното насилие не е достатъчно. Тя е категорична, че обществото и институциите трябва да се образоват по темата. Само наказания няма да доведат до никъде, ще доведат до още повече ескалиране на конфликта, смята тя.
Политологът Калина Дренска, която е един от организаторите на солидарния протест срещу насилието над жени в Берлин, коментира:
„Проблемите навсякъде са идентични. Фокусът е различен, но генезисът на тези проблеми с сходен. Вчера на протеста имаше жени от най-различни краища на света. Това, което ни обедини всички там, беше темата за насилието над жени, различно по света, но те намираха една единствена пресечна точка – как женското тяло се превръща в място за борба на различни конфликти. Демонстрации имаше вчера в цяла Германия“.
Според нея е по-важен структурният и икономически анализ, отколкото психологизирането.
Днес от 18 часа на Орлов мост ще се състои протест по повод 25 ноември - Международен ден за борба с насилието над жени.Интервютата чуйте в звуковия файл.