Репортаж на Еленица Маринова за предаването ''Преди всички''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
С модна колекция от рециклиран стар текстил тази вечер приключва инициативата на Столичната община „Детокс на гардероба“. Равносметката е събрани над 4 тона и половина текстилни отпадъци от домакинствата. Събитието се провежда в рамките на третото издание на Дните на зелената мода в София.
Част от събраните тонове текстилни отпадъци са били предоставени на дизайнери, които са изработили от тях модната колекция „Детокс на гардероба: Втори живот“.
Сред авторите на новите тоалети е дизайнерът Десислава Филева, която е посветила 1 месец за преобразяването на старите дрехи. "Нито една дреха не съм я оставила в чистата й форма - всичко е пипнато. Получих много деним и главно с него работих. Имаше доста карирани платове, които също използвах", разказа Филева. Тя е използвала техника на манипулиране на тъканта с наслагване на парчета с определена геометрия.
Колекцията ще бъде представена довечера от 19 часа в Националния дворец на културата. Входът е свободен, а събраните средства от ревюто ще бъдат дарени за благотворителност. През деня столичани и гости на града могат да се срещнат с родни и чуждестранни дизайнери, както и да разгледат щандове с био продукти, рециклирани бижута и букети от плодове.
"Ние събираме от хората неща, които не искат да носят сега и след рециклиране правим от тях нещо друго", обяснява организаторът на Дните на зелената мода в столицата Натали Абилдина. На рециклирани материали вече е даден втори живот под формата на чанти и аксесоари.
Около 2% от общо генерираните отпадъците на територията на столичната община са текстилни изделия, обясни заместник кметът в направление екология Йоана Христова. Тя допълни, че през декември ще бъдат позиционирани първите постоянни контейнери за текстилни отпадъци в града. От общината призовават старите дрехи да не бъдат изгаряни нерегламентирано, защото това се отразява на качеството на атмосферния въздух.
"Идеята е все пак да гледаме на дрехите не като на отпадък - тези, които изхвърляме, а като на ресурс. В крайна сметка това е кръгова икономика", коментира Йоана Христова.